Kalendarz roku szkolnego 2014/2015

Tematyka apeli i imprez w roku szkolnym 2014/2015

 

 • 11.06.2015 r. - Mistrzostwa Szkoły w Futsalu.

   

  W dniu 11.06.2015 r. zostały wręczone nagrody za niedawno zakończone Mistrzostwa Szkoły w Futsalu. W rozgrywkach brało udział osiem klas z dziewięciu. Mecze rozgrywane były w systemie każdy z każdym. Rozegrano 28 meczy o łącznym czasie 560 minut. Drużyny klasowe składały się z sześciu zawodników, zmiany odbywały się „lotnie”. Miłą niespodziankę sprawiły klasy pierwsze tj. klasa 1BTa i 1BTb. Ta ostatnia zajęła drugie miejsce, trzecie miejsce przypadło klasie 3FT, a mistrzem szkoły w roku szkolnym 2014/15 została klasa 2FT. Ambicji i zaangażowania nie można odmówić żadnej z drużyn. Na uwagę zasługuje fakt, że rozgrywki zostały zorganizowane przez reaktywowane Szkolne Koło Sportowe pod patronatem nauczycieli wychowania fizycznego-mgr Wojciecha Błachnio i mgr Krzysztofa Piszczatowskiego. Najlepszym strzelcem mistrzostw został Tomasz Zduńczyk z klasy 2FT.

  Do zobaczenia za rok!!!

 • 09.06.2015 r. - Wakacje coraz bliżej!!!

   

  Dnia 09.06.2015 r. klasa II FT wraz z opiekunami wybrała się na spływ kajakowy malowniczą rzeką Krutynią. Celem wycieczki była integracja zespoły klasowego oraz  wdrażanie młodzieży do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Na trasie Krutyń - Ukta liczącej około 13 kilometrów młodzież nie tylko wspaniale się bawiła, ale także podziwiała walory krajobrazowe malowniczej Puszczy Piskiej bogate w ciekawe gatunki fauny i flory. Aktywne obcowanie z przyrodą zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami. Zgadzamy się ze słowami lokalnego publicysty, nauczyciela i działacza mazurskiego Karola Małłka, że „kto  nie widział Krutyni ten nie widział mazur”.

  Więcej zdjęć na

 • 07.06.2015 r. - Wizyta w Zakładzie Doświadczalnym w Biebrzy.

   

  Dnia 7 czerwca br. uczniowie klas III TMR, w ramach stałej współpracy, uczestniczyli w corocznych pokazach sprzętu do zbioru zielonek w Zakładzie Doświadczalnym w Biebrzy, będącym filią Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach.

  Grupę naszą przywitał Dyrektor Zakładu dr Sławomir Chrzanowski. Uczniowie zapoznali się wstępnie z ciągnikami firmy New Holland i towarzyszącym sprzętem do zbioru zielonek: kosiarkami, przetrząsaczo-zgrabiarkami i przyczepami zbierającymi firmy Pottinger oraz bielarko-owijarkami firmy New Holland.

  Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie dr hab. Barbary Wróbel - “Reżimy technologiczne w procesie zbioru i konserwacji runi warunkujące jakość sianokiszonki”. Po wykładzie odbył się właściwy pokaz sprzętu na którym szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiły kosiarki i bielarko-owijarki.

 • 22-30.05.2015 r. - Wizyta w Bawarii.

   

  Podobnie jak w poprzednich latach na zaproszenie starosty Dingolfing-Landau w dniach 23-30 maja,  wyróżniająca się w nauce i aktywności społecznej na rzecz szkoły, 16-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami, wybrała się w podróż do malowniczej Bawarii.

  Nasza przygoda trwała ponad tydzień i zostawiła niezatarte wspomnienia. Program pobytu był niezwykle bogaty i nie zostawiał chwili czasu na nudę.

  Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu w sympatycznym schronisku młodzieżowym w Haunersdorf, zostaliśmy przywitani przez pana starostę, pana burmistrza i kilka innych osób, zajmujących się naszym pobytem oraz podjęci pyszną kolacją. Wieczorem zostaliśmy  oprowadzeni po  pełnej uroku miejscowości, , a naszą obecność  odnotowała  lokalna prasa.

  Następny dzień rozpoczął się od uroczystej mszy z okazji Zielonych Świątek w miejscowym kościele. Potem oglądaliśmy zjazd starych mini samochodów z okazji 60-lecia Gogo-mobile. Następnie pojechaliśmy na szaloną zabawę do bawarskiego parku rozrywki, gdzie czekały nas niezliczone atrakcje, m.in. wodne zjazdy, przejażdżki statkiem, spotkanie ze strasznym piratem czy podnosząca adrenalinę  – górska kolejka – tzw. czarna mamba.

  Po takim dniu – lazania podana na kolację, zniknęła w oka mgnieniu.

  Kolejne dni okazały się równie ciekawe. Spotkanie z bawarską młodzieżą, a szczególnie z dziewczętami, pokazało, że mimo barier językowych można fajnie się bawić, uczyć języka i zawierać przyjaźnie.

  Dopełnieniem tego miłego dnia był wieczorny festyn piwa w Pilsting, na którym poznaliśmy prawdziwe bawarskie obyczaje, regionalną muzykę i zabawę.

  We wtorek na oficjalnym spotkaniu ze starostą Heinrichem Trappem  i burmistrzem Dingolfing mogliśmy zapoznać się z ich pracą oraz historią i rozwojem regionu. Zwiedzaliśmy też muzeum, poświęcone rozwojowi przemysłu w Bawarii oraz jego prekursorowi Hansowi Glasowi. Popołudnie minęło nam na wesołej zabawie w kompleksie rekreacyjno – basenowym „Caprima”.

  W środę, na cudowną wycieczkę do kopalni soli w Berchtesgaden i szmaragdowo-zielonego jeziora Królewskiego (Königssee), opasanego skalistymi ścianami Alp, zabrali nas Josef i Hilde, którym zawsze będziemy wdzięczni za rejs statkiem do malowniczego półwyspu św. Bartłomieja. W trakcie rejsu słuchaliśmy słynnego echa, granego na trąbce przez obsługę statku.

  Niezapomniany, pełen wrażeń pozostanie również dzień spędzony w stolicy Bawarii, Monachium. To piękne, zielone miasto mogliśmy podziwiać z góry, znajdującej się w pobliżu Parku Olimpijskiego.

  Na wystawie BMW fotografowaliśmy się w najnowszych modelach samochodów i motocykli, a na Alianz-Arenie czuliśmy się jak prawdziwi kibice, krzycząc na całe gardło: „GOL”.

  Ostatni dzień spędziliśmy na zakupach pamiątek i pożegnalnej kolacji z władzami powiatu Dingolfing-Landau, zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami prasy niemieckiej. Było naprawdę  miło i sympatycznie. Łza się w oku kręciła, gdy żegnaliśmy się z Jochenem, naszym gospodarzem w schronisku, dzięki któremu czuliśmy się jak w domu.

  Sobotnim rankiem wraz z naszymi rewelacyjnymi i wesołymi kierowcami wyruszyliśmy w powrotną podróż do Polski.

  Do zobaczenia kiedyś w przyjaznej Bawarii!!! Może przyjedziemy tu sami, a może tylko we wspomnieniach…

  Więcej zdjęć na

 • 22.05.2015 r. - Jak produkuje się nowoczesne maszyny rolnicze?

   

  W piątek 22 maja uczniowie  kl. Ib BT  wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Białymstoku. Celem wycieczki było uczestnictwo w „Dniach otwartych” firmy SaMASZ,  z którą nasza szkoła współpracuje.

  Uczniowie zwiedzili zakład poznając proces produkcji maszyn ze szczególnym uwzględnieniem  produkcji wielkogabarytowych bębnowych kosiarek czołowych i tylnych oraz kosiarek dyskowych i przetrząsaczo-zgrabiarek. W hali obróbki skrawaniem szczególne wrażenie wywarły na uczniach wielofunkcyjne tokarki numeryczne. W hali montażu zapoznano z procesem kompletowania podzespołów i całych maszyn.

  Podsumowaniem pobytu było multimedialne przedstawienie historii i przyszłości zakładu,  procesu produkcji oraz prezentacja maszyn. Tradycyjnie pobyt zakończył obfity obiad.

 • 14.05.2015 r. - Dni Oświaty Książki i Prasy.

   

  Majowe święto książki przygotowała klasa Ia BT wraz z panią bibliotekarką Jolantą Tarnacką.

  Tym razem uczniowie zaprosili publiczność do biblioteki na przedstawienie „Zza regału z książkami”. Sala gimnastyczna na moment, dzięki ciekawej scenografii , stała się biblioteką, do której  trzech uczniów zaprosiło bohaterów z lektur szkolnych. Zza regałów wyłonił się  cierpiący Werter,  przybyli również dotknięci chorobą wieku Kordian i Konrad. Na ratunek nieszczęśnikom przybyli radośni raperzy , którzy zabrali bohaterów na świeże powietrze, aby wspólnie pojeździć na rolkach.  Do biblioteki zajrzał również Gombrowicz poszukujący prawdy o świecie i własnego „ja”, zaraz po nim wraz ze słoneczną muzyką reggae Boba Marleya pojawił się sportowiec, by wychwalać wyższość „Przeglądu sportowego” nad lekturami szkolnymi.

  Działo się dużo w bibliotece, na szczęście maturzyści, którzy przez cały czas poszukiwali lektur do prezentacji , uciekli przed zalewającym bibliotekę „Potopem” trzytomowym.

  Na koniec apelu narrator powiedział dużo ciepłych słów o książce, czytaniu i bibliotece. Zachęcił młodzież by korzystała z tych dóbr i zachęcała innych – bowiem jak mówi poeta:

  po spóźnioną mądrość, siwy, wrócisz do biblioteki”.

 • 10.05.2015 r. - "Pola Nadziei".

   

  W dniu 10.05.2015 dziesięciu wychowanków internatu – wolontariuszy: Krzysztof Kozikowski, Tomasz Zduńczyk, Sebastian Skrodzki, Dawid Zajkowski, Albert Lemański, Mateusz Woliński, Robert Zduńczyk, Mateusz Gosk i  Adrian Cendrowski uczestniczyli w   kampanii społecznej „Pola Nadziei” w Galerii Veneda. Wychowanków wspierała wych. B. Fijołek. Kierownik internatu T. Kamińska oraz wychowawczynie: H. Dobrowolska, A. Grużewska i S.E. Kraszewska zorganizowały stoisko z obrazkami malowanymi na szkle. Obrazki, to wytwór pracy wychowanków internatu podczas zajęć warsztatowych Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Odwiedzający Venedę chętnie kupowali rękodzieła naszych uczniów. Natomiast w dn. 28-30.04.2015 wych. H. Kuczyńska w ramach „Dni dobroczynności” zorganizowała w szkole kwestę również na rzecz Fundacji „Pomóż Im”. Zarówno pieniądze ze sprzedaży obrazków jak i z w/w kwesty zasiliły konto Domowego Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Jest to jedyne hospicjum dla dzieci w woj. podlaskim.

 • 29.04.2015 r. - Święto 3 Maja.

   

  Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zorganizowali go uczniowie klasy I BTb wraz z wychowawcą. Na początku przedstawienia zostało postawione przez prowadzących pytanie: do czego jest nam potrzebna historia? Narratorzy starali się na nie odpowiedzieć odświeżając pamięć o sytuacji politycznej naszego kraju  w Europie w drugiej połowie XVIII wieku, a także o wydarzeniach z roku 1791. W celu lepszego zobrazowania atmosfery politycznej tamtego czasu, uczniowie odegrali scenki, w których rozmawiali ze sobą władcy krajów sąsiadujących z Polską: caryca Katarzyna, król Prus, cesarz Austrii oraz ambasador Rosji. Na zakończenie apelu ponowiono pytanie komu potrzebna jest historia? Na podsumowanie padła odpowiedź: „Historia potrzebna jest nam wszystkim. Wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość”.

 • 24.04.2015 r. - Pożegnanie absolwentów.

   

  W dniu 24 kwietnia 2015 roku odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów. Fanfary zagrały klasom IVa FT i wychowawczyni Hannie Kondrackiej, IVb FT z wychowawczynią Beatą Pietrzak, i IV BT z wychowawczynią Martą Mieczkowską. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrał dyrektor Ignacy Kondracki, który zapoznał zebranych z listem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowanym do młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dyrektor podziękował młodzieży za wspólne lata oraz życzył im zdania matury i pomyślności na egzaminach zawodowych. Wręczenie świadectw, nagród i dyplomów to szczególnie ważna część uroczystości. W tym roku nie zabrakło wyróżnionych uczniów, zarówno za wyniki w nauce, sporcie czy też zaangażowanie  w działalność społeczną i pracę na rzecz szkoły. Małgorzata Bućko, uczennica klasy IVa FT, otrzymała z rąk dyrektora świadectwo z wyróżnieniem, a jej rodzice zostali uhonorowani listem gratulacyjnym.

  Były także kwiaty i podziękowania dla rodziców, dyrekcji szkoły, wychowawców oraz nauczycieli. Abiturienci złożyli też uroczyste ślubowanie na sztandar, iż godnie będą reprezentować swoją szkołę oraz kontynuować i rozwijać zdobyte w niej umiejętności.

  Klasy trzecie pożegnały absolwentów humorystycznym programem artystycznym. Spotkanie w klasach z wychowawczyniami zakończyło ten sympatyczny dzień i czteroletnią naukę w szkole.

   Zgodnie ze zwyczajem czwartoklasiści pojawią się ponownie w naszej szkole w maju na maturze i w czerwcu na egzaminach zawodowych. Życzymy im przysłowiowego połamania piór!

  Więcej zdjęć na

 • 23.04.2015 r. - Mistrzostwa Łomży w Trójboju Siłowym.

   

  23.04.2015 r. w Bursie Szkolnej nr 2 w Łomży odbyły się Mistrzostwa Łomży Szkół Ponadgimnazjalnych w Trójboju Siłowym. W skład trójboju wchodzą trzy oddzielnie klasyfikowane konkurencje: martwy ciąg, przysiad, wyciskanie sztangi leżąc. Sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły wystartowała w konkurencji wyciskanie sztangi leżąc. W skład reprezentacji wchodzili: Albert Lemański, Mateusz Serafin, Maciek Nitkiewicz - wszyscy z klasy 2b TB, Daniel Gnatowski – kl. 1b TB, Edwin Witt – kl. 2a BT, Daniel Narewski – kl. 4b FT. Konkurencja wyciskania sztangi leżąc podzielona była na 5 kategorii wagowych. dwie z tych pięciu kategorii wygrali uczniowie naszej szkoły. Rywalizację w kategorii do 65 kg wygrał Daniel Gnatowski, który przy wadze 62 kg wycisnął sztangę o wadze 96 kg. w kategorii do 75 kg tryumfował Maciek Nitkiewicz, który przy wadze 72 kg wycisnął ciężar o wadze 112 kg. Pozostali reprezentanci naszej szkoły zajęli punktowane miejsca w pierwszej 6 w swoich kategoriach wagowych. Obydwaj zwycięzcy swoich kategorii wagowych z Marianowa tryumfowali także w kategorii OPEN do lat 18. W kategorii OPEN bierze się pod uwagę wyniki wszystkich zawodników startujących w zawodach, nie zależnie od wagi ciała. Wygrywa zawodnik, który podniesie największy ciężar w stosunku do wagi ciała. Kategorię OPEN wygrał Daniel Gnatowski zdobywając 133,5 pkt, drugie miejsce zdobył Maciek Nitkiewicz, który zdobył 130,6 pkt. Uczniowie do zawodów zostali przygotowani przez nauczycieli WF: W. Błachnio i K. Piszczatowskiego.

 •  21.04.2015 r. - Zajęcia praktyczne u absolwenta szkoły.

   

  Dnia 21.04.br. uczniowie kl. IIIb BT odbyli zajęcia praktyczne z "Planowania i organizacji prac związanych z obsługą techniczną i naprawą pojazdów i maszyn rolniczych" w firmie Rogowski oddział w Łomży. Mieliśmy możliwość zapoznać się z organizacją zakładu ale przede wszystkim z komputerowym diagnozowaniem usterek w ciągnikach FENDT. Ponadto zaprezentowano nam nowoczesny przyczepiany opryskiwacz PILMET firmy UNIA. Zapewnia on bardzo dokładne dawkowanie cieczy roboczej niezależnie od prędkości agregatu. Wszystko dzięki komputerowemu sterowaniu, podobnie jak rozkładanie belek polowych odbywa się hydraulicznie z kabiny ciągnika.

  Duże wrażenie zrobił na nas kombajn zbożowy FENDT 5180 w którym wiele rozwiązań technicznych kojarzyć się może z Bizonem ale wykonanie, drobne nowości, układ napędowy a szczególnie sterowanie podzespołami robi naprawdę duże wrażenie.

 • 13.04.2015 r. - Dzień Otwarty w ZSCKR w Marianowie.

   

  13 kwietnia 2015 roku był dniem  otwartym w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Rozpoczęliśmy go prezentacją działalności artystycznej szkoły. Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralno-obrzędowa ze spektaklem pt: „Polaków portret własny”. Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę prac plastycznych-malowania na szkle. Kolejnym punktem było zwiedzanie szkoły, pracowni dydaktycznych i bazy kształcenia praktycznego. Na nasze zaproszenie licznie przybyła młodzież z gimnazjów w Piątnicy i wielu innych gimnazjów z powiatu łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Szkołę odwiedzili również rodzice naszych uczniów, słuchacze kursów, absolwenci oraz okoliczni rolnicy.

  Jedną z największych atrakcji  dnia otwartego były pokazy polowe ciągników FENDT wraz z zestawami maszyn. Ciągniki współpracowały z maszynami renomowanych producentów: SULKY,  UNIA GROUP,  GREGOIRE-BESSON,  AGRISEM,  RABE. Co ciekawsze można było osobiście przekonać się o osiągach tych maszyn. Po prezentacji wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość samodzielnej pracy w/w sprzętem. Do przetestowania ustawiały się długie kolejki oczekujących. Wszelkie nowości firmy można było oglądać również na wielkim ekranie umieszczonym przy wjeździe na plac manewrowy. W namiocie KRUS przeprowadzano dla chętnych testy z wiedzy o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody. W przerwie goście odpoczywali w rozstawionych namiotach, gdzie podawano gorącą kawę i herbatę oraz swojski chleb ze smalcem i ogórkiem. W formie ciepłego posiłku serwowano bigos i kiełbaski.

  Więcej zdjęć i materiałów filmowych można obejrzeć na

  Więcej zdjęć i materiałów filmowych można obejrzeć na
   

  Relacja w portalu myLomza.pl
   

  Relacja organizatora pokazu
   

  kampania

  kampaniakampania

   

  Zapraszamy na Dzień Otwarty

   

  13 kwietnia 2015

   

  Program:

  9:00 – 9:30 Prezentacja działalności artystycznej szkoły:

  • Występ grupy teatralnej.

  • Wystawa prac plastycznych – malowanie na szkle i kowalstwa artystycznego.

  9:30 – 10:00  Zwiedzanie obiektów szkolnych

  10:00 – 16:00 Pokazy polowe ciągników i maszyn marki FENDT

 •  30.03.2015 r. - Misterium Męki Pańskiej.

   

  W dniu 30.03.2015 r. w internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie grupa teatralna z Warsztatu Terapii Zajęciowej przedstawiła inscenizację Misterium Męki Pańskiej.

   Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Starosta Łomżyński - pani Elżbieta Parzych, radny Powiatu Łomżyńskiego - pan Adam Sowa, Dyrektor Zespołu Szkół w Marianowie - pan Ignacy Kondracki, wikariusz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy - ks. Paweł Grala, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, osoby niepełnosprawne, terapeuci, nauczyciele i uczniowie.

  Przedstawienie powstało w pracowni teatru i muzyki w ramach zajęć terapeutycznych pod kierunkiem pani Anny Roszkowskiej.

   (Tekst i zdjęcia - WTZ w Marianowie)

 •  28.03.2015 r. - „Rolnik Cup”.

   

  W dniu 28.03.2015 w ZSCKR Janowie rozegrano turniej piłki nożnej halowej "Rolnik Cup 2015". W turnieju brały udział drużyny z pięciu szkół należących do Ministerstwa Rolnictwa. Zwycięstwo w turnieju zagwarantowała sobie drużyna z Rudki nie przegrywając żadnego meczu. Na drugim miejscu uplasowała się szkoła z Marianowa (Borawski Dominik, Jemielity Tomasz, Karpiński Kamil, Ostapowicz Damian, Skrodzki Sebastian, Zduńczyk Arkadiusz, Zduńczyk Robert, Zduńczyk Tomasz), a na trzecim miejscu gospodarze turnieju. Mecze rozgrywane były w systemie „każdy z każdym”. Zaangażowanie i ambicja zawodników była na bardzo wysokim poziomie. Uczniów z naszej szkoły do turnieju przygotowali nauczyciele  – Wojciech Błachnio i Krzysztof Piszczatowski.

 • 28.03.2015 r. - "Złota Wieża" w Marianowie.

   

  W dniu 28 marca na terenie naszej szkoły gościliśmy zawodników biorących udział w Mistrzostwach Powiatu Łomżyńskiego i Miasta Łomży „Złota Wieża” w szachach. Przybyłych, jako gospodarz, witał dyrektor Pan Ignacy Kondracki. Organizatorem zawodów było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Łomży. Zawody przeprowadzono systemem kołowym. Drużyna składała się z czterech zawodników: dwóch seniorów, juniora i kobiety.

  Po raz pierwszy w tego typu zawodach wystartowała drużyna ZS CKR w Marianowie w składzie: Gardocki Szymon – kl. 1 BTb, Gromadzki Piotr – kl. 2 BTa, Żebrowski Kamil – kl. 4 FTa oraz Magdalena Sobocińska. Jako debiutujący zespół zajęliśmy, wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji końcowej. Z rąk Pana Lecha Malinowskiego - Przewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia LZS w Łomży otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę.

  Do dalszych rozgrywek – Drużynowych Mistrzostw Województwa Podlaskiego LZS w szachach awansowały dwie pierwsze drużyny, czyli: KSz Maraton Łomża i MUKS ŁASz Leonardo Łomża. Sędzią głównym zawodów był  Pan Sławomir Sobociński.

  Komunikat końcowy zawodów.

 • 19.03.2015 r. - Mistrzostwa szkoły w koszykówce.

   

  W dniach od 16.02. do 19.03.2015r dobyły się Mistrzostwa ZSCKR w Marianowie w koszykówce. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. Udział w nich wzięli uczniowie wszystkich roczników klasowych naszej szkoły.

  Rywalizacja  pomiędzy klasami była bardzo zacięta, w wyniki meczu ważyły się do ostatniego gwizdka meczu sędziego. W finale znalazły się reprezentacji dwóch klas, które nie przegrały żadnego meczu kl. 3 FT i kl. 4 BT. Faworyzowana kl. 4BT wygrała już w tym roku Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym i siatkówce. Mecz finałowy bardzo dramatyczny pierwszą połowę wygrała kl.4 BT 9:5. Jednak cały mecz wygrała kl. 3 FT 16:11 i to ona została Mistrzem Szkoły w koszykówce. Dużą niespodziankę sprawiła kl. 1 FT, która uplasowała się na 3 pozycji.

  W rozgrywkach wzięło 50 uczniów naszej szkoły. Trzeba zaznaczyć, że zawody te poza aspektem czysto sportowym, miały też duży oddźwięk w społecznościach klasowych. Uczniowie klas walczących w turnieju przychodzili kibicować swoim drużynom.

  Turniej przygotowali i przeprowadzili uczniowie skupieni w szkolnym kole sportowym oraz nauczyciele W. Błachnio i K. Piaszczatowski.

 • 18.03.2015 r. - Prezentacja dorobku warsztatów artystycznych.

   

  Od kilku lat jesienią i zimą w naszej szkole odbywają  się warsztaty artystyczne dla młodzieży. W tym roku miały miejsce zajęcia teatralne  i malowania na szkle. Na forum szkoły obie grupy zaprezentowały swój dorobek 18 marca 2015 roku.

  W zajęciach malowania na szkle wzięli udział uczniowie klas pierwszych, łącznie 12 osób. Byli wśród nich utalentowani plastycznie i ci, którzy początkowo zupełnie nie wierzyli w swoje możliwości. Powstały prace o różnorodnej tematyce, dominowały martwe natury, motywy kwiatowe i zwierzęce. Można je było podziwiać na wystawie zorganizowanej na pierwszym piętrze.

  W zajęciach teatralnych systematycznie uczestniczyło dwudziestu jeden uczniów klas I-III. Aktorów wspierały  osoby pracujące nad scenografią, przygotowaniem sceny i  oprawą muzyczną (dodatkowych 6 uczniów). Przygotowali oni przedstawienie „Polaków portret własny”, oparte na fragmentach „Zemsty” A. Fredry i „Samych swoich” S. Chęcińskiego. Pełna humoru, żywiołowa i pełna zawirowań historia zwaśnionych sąsiadów stała się pretekstem do krytycznego i zdystansowanego spojrzenia na własne przywary narodowe

   Skąd wziął się pomysł scenariusza? Przede wszystkim z chęci  pokazania atrakcyjności kanonu lektur szkolnych. Współczesna młodzież czyta coraz mniej klasyków, wychodząc z założenia, że poruszane przez nich tematy są nieaktualne, a język zbyt archaiczny i przez to niezrozumiały. Ponieważ Fredrowska „Zemsta” wielu  uczniom wydaje się być nudna, postanowiliśmy ją zderzyć z kultową polską komedią „Sami swoi” i pokazać, że Cześnik i Rejent może wyglądają nieco inaczej niż Kargul i Pawlak, ale temperamenty i narodowe przywary mają takie same. Równoległe poprowadzenie dwu podobnych wątków- sporu o zamek i sporu o miedzę miało też na celu wzbudzić śmiech widza, pokazać mu, że  dzieła, które dzieli więcej niż sto lat,  zawierają tę samą dawkę humoru.

  Uatrakcyjnieniu przedstawienia służyły scenografia, kostiumy i muzyka znanych polskich kompozytorów. Na tle fragmentów zamku nasi uczniowie prezentowali się w prawdziwych strojach szlacheckich: żupanach i kontuszach. Wchodząc na pokoje, z godnością wkładali kołpaki za pasy. W chwili zagrożenia dziarsko chwytali za szabelki, zaś w scenie godzenia się wznosili do góry kielichy za zdrowie młodych i prezentowali piękne wyloty przy rękawach. „Lew północy”, czyli Papkin obnosił się ze swoim „męstwem” ustylizowany na modę francuską. Na zasadzie kontrastu stroje Kargula i Pawlaka ograniczały się do prostych, ciemnych portek, koszul i czapek, pasujących do chałup, na tle których się pojawiali.  Portrety tych bohaterów dopełniały jednak ważne rekwizyty takie jak: strzelby, granat, porwane koszule czy potłuczone garnki. 

  Przedstawienie grupy teatralnej, jak na komedię przystało, kończyło się happy endem - pod miażdżącą siłą miłości i przyjaźni upadł i mur graniczny, i płot. Czy  oznaczało to jednak koniec polskich waśni i awantur? Chyba raczej nie, wszak konflikty sąsiedzkie są pozbawione początku i końca. Były, są i będą. Świadomi tego aktorzy  na koniec zachęcali więc publiczność do nauki na błędach przodków. Apelowali : „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje, mądry rozmawia, głupi wojuje”. Dopiero po tej „porządnej” dawce dydaktyzmu, oczywiście zabarwionego humorem, publiczność zaczęła opuszczać salę gimnastyczną.

 • 12.03.2015 r. - Wycieczka do fabryki maszyn rolniczych.

   

  Niedawno rozpoczęta „współpraca”, z inicjatywy Grzegorza Gutowskiego, z firmą SaMASZ zaowocowała wycieczką uczniów kl. 2 BT a i 3 BT b do Białegostoku.

  SaMASZ jest obecnie uznawana za największą firmą w kraju zakresie produkcji maszyn do zbioru zielonek – głównie kosiarek i przetrząsaczy ale również wozów paszowych i maszyn komunalnych. Firma w ubiegłym roku obchodziła 30-lecie działalności, obecnie prowadzi produkcję w 2-uch miejscach ale niedługo przeniesie się do całkowicie nowego obiektu pod Zabłudowem. Swoje wyroby (w ponad 60 %) eksportuje do ponad 50-ciu krajów świata. Dużo inwestuje w prace badawczo-rozwojowe zatrudniając najzdolniejszych absolwentów politechniki. Jest wielokrotnym laureatem nagród krajowych i zagranicznych za swoje wyroby, szczególnie za kosiarki dyskowe.

  12 marca br. uczniowie w/w klas z n-lami PNZ mieli możliwość zwiedzić obydwa „zakłady” oraz zapoznać się z całym procesem produkcyjnym. Otoczenie obydwu zakładów nie robi praktycznie żadnego wrażenia ale w środku w starych budynkach „z odzysku” dzieje się wiele ciekawego. Po przeszkoleniu bhp, zaopatrzeni w kamizelki ochronne i okulary mogliśmy wejść do środka. Ogromne wrażenie na starcie robią nowoczesne laserowe i plazmowe urządzenia do cięcia metali. Zapoznaliśmy się z pracą cyfrowych obrabiarek na których wykonywane są wszystkie elementy produkowanych maszyn – wały, piasty, koła pasowe, obudowy, dyski, noże i inne. Następnie poznaliśmy proces łączenia elementów konstrukcyjnych w podzespoły i elementy nośne, proces przygotowania i malowania tych elementów oraz sam proces montażu maszyn.

  Wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie, że w środku tak niepozornie wyglądających z zewnątrz hal, dzieje się tak nowoczesny proces produkcyjny. Wszyscy otrzymaliśmy po  upominku a cały pobyt, który minął tak szybko, zakończył pyszny obiad – również prezent od firmy. Wielu z nas widząc SaMASZ  „od środka”, proces produkcyjny, zaangażowanie pracowników, będzie w przyszłości ich potencjalnymi klientami a już na pewno będziemy wszędzie zachwalać ich wyroby.

  Dziękujemy Panu Robertowi Rogowskiemu, właścicielowi  firmy  Maszyny Rolnicze Rogowski który był sponsorem naszego wyjazdu.

 •  12.03.2015 r. - Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Marianowie.

   

  Dnia 12.III.2015  grupa wychowanków kl. III FT, wychowawczyni S. Kraszewska  i  kierownik internatu Teresa Kamińska uczestniczyli w zajęciach pokazowych w  Warsztacie Terapii Zajęciowej. Młodzież w miała okazję poznać bliżej zajęcia z  uwzględnieniem specyfiki pracy z osobami niepełnosprawnymi. Odwiedziliśmy pracownię malarstwa i rękodzieła artystycznego, pracownię przystosowania do życia społecznego, ceramiki, pracownię techniczną oraz pracownię muzyko-terapii i teatru. Podziwialiśmy precyzję i zmagania z jakimi zmierzają się osoby niepełnosprawne - w wyniku czego powstają niepowtarzalne dzieła. Byliśmy pod wrażeniem trudu pracy terapeutów. Uczestniczyliśmy w próbie” Misterium Męki Pańskiej” przygotowywanej przez grupę teatralną.

  Zajęcia w WTZ zostały zorganizowane w ramach programu „Usuwamy wewnętrzne bariery” realizowanego przez Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie.

 •  12.03.2015 r. - Kukurydza - księżniczką pól Mazowsza i Podlasia.

   

  W dniu 12.03.2015 r klasa IVb FT wraz z nauczycielami: H Gazdą i B Pietrzak uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Polskie Składy Nawozowe i Spółkę Skłodowski sp.j.  w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Temat konferencji: „Kukurydza – księżniczka pól Mazowsza i Podlasia”. Młodzież zapoznała się z elementami agrotechniki kukurydzy, charakterystyką najnowszych odmian zalecanych do uprawy w naszym regionie przez Stację Hodowli Roślin Smolice i firmę Syngenta. Ponadto przedstawione były przyczyny i skutki zakwaszenia gleb w Polsce. Konferencja przebiegała w miłej atmosferze. Młodzież uczestniczyła w konkursie na najlepsze hasło związane z wykorzystaniem kukurydzy w żywieniu krów. Dwóch naszych uczniów, których hasło zostało wyróżnione, otrzymało nagrody.

 • 06.03.2015 r. - Dzień Kobiet.

   

  Dzień  06.03.2015 w naszej szkole poświęcony był  „zjawisku najpiękniejszemu ze wszystkich cudów świata, jakim niewątpliwie jest Kobieta”.  Klasa IIa BT pod okiem wychowawczyni przygotowała montaż słowno muzyczny pt. „O Kobietach i dla Kobiet w dniu ich święta”. W wiosennej scenografii  dowiedzieliśmy się wiele o historii tego święta oraz o tym jaką drogę musiała pokonać kobieta przez wieki, aby stać się jednostką mogącą decydować o swoim życiu. W drugiej, humorystycznej części przedstawienia poznaliśmy różne typy kobiecej urody i charakteru, poparte zabawnymi stylizacjami chłopców przebranych za Panie. Na zakończenie uczniowie z IIa BT zaśpiewali kilka piosenek, w których myślą przewodnią była Kobieta. Życzenia, symboliczne kwiatki oraz ta krótka inscenizacja sprawiły, że nasze koleżanki, Panie nauczycielki oraz wszystkie kobiety pracujące w obsłudze i administracji naszej szkoły uśmiechały się do końca dnia.

 • 04.03.2015 r. - Wieczór dla kobiet i o kobietach.

   

  Dnia 4.03.2015 w internacie odbyła się uroczystość poświęcona naszym Paniom i z myślą o nich. To do nich nasi mężczyźni kierowali ciepłe słowa, a także zobowiązali się do przestrzegania deklaracji, która ułatwi życie naszym Paniom. Całość imprezy była bardzo różnorodna. Dużą niespodzianką i zaskoczeniem był występ grupy wokalnej „Smoleo”: solista - Tomasz  Jemielity, gitara - Kamil Karpiński, klawisze - Karol Tomaszewski w utworze „Kochane panie” z kl. III FT . Oprócz części wokalnej wystąpił artysta nie tylko scen szkolnych Tomasz Jemielity w monologu „Z pamiętnika słomianego wdowca”, który przedstawił trudny świat bez kobiet. A co o mężczyznach  myślą kobiety mogliśmy przekonać się po występie kabaretu „On jeden a ich dwie”- Mateusz Serafin, Mateusz Siemiatycki i Mateusz Woliński z kl. IIb BT. Zaprezentowana piosenka „Baby, ach te baby” w nowej interpretacji Mateusza Wolińskiego rozbawiła publiczność. Kolejnym punktem wieczoru było ogłoszenie wyników plebiscytu zorganizowanego  przez mężczyzn na kobietę roku 2014, a zostały nią wszystkie wychowawczynie i koleżanki naszego internatu. Każda z nich otrzymała pamiątkowy dyplom. Zwieńczeniem spotkania był pełen ekspresji i  wigoru występ Alberta Lemańskiego w utworze „Przez twe oczy zielone”, który porwał do wspólnej zabawy uczestników. Publiczność nie szczędziła braw, a pani kierownik Teresa Kamińska dziękując za przygotowanie stwierdziła, że zaprezentowany „Wieczór’’- to rewelacja. Podczas spotkania z twarzy uczestników nie znikał uśmiech. Wieczór został przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni: Hanny Kuczyńskiej i Sabiny Kraszewskiej.

 • 04.03.2015 r. - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie.

   

  W dniu 4 marca 50 uczniów naszej szkoły wzięło udział w  I etapie VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Konkurs przeprowadzony został we współpracy z przedstawicielem KRUS w Łomży. Etap szkolny wygrał uczeń klasy II FT Rafał Korzep, który będzie reprezentował naszą szkołę podczas etapu centralnego zorganizowanego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych; kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie; szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników; promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym i w społeczeństwie oraz rozwijanie zainteresowań uczniów i promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o dobrej praktyce rolniczej, a w szczególności o BHP w rolnictwie.

 •  2-3.03.2015 r. - Szkolenie młodzieży w Radomiu.

   

  W dniach  2-3 marca 2015 r. w Oddziale Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu odbyło się szkolenie nt. „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”.

        W szkoleniu wzięli udział uczniowie kl. IIIa BT i IIIb BT

  Celem szkolenia było przekazanie od strony praktycznej wiedzy z zakresu technologii, higieny i bezpieczeństwa żywności oraz wymagań prawno-organizacyjnych przy zakładaniu małego przetwórstwa na poziomie gospodarstwa rolnego.

       Pierwszy dzień to same wykłady, niektóre trochę „męczące” ale drugi dzień to zajęcia praktyczne w zakresie Małego Przetwórstwa które podobały nam się najbardziej. Najpierw poznaliśmy urządzenia w przetwórstwie mleka i proces produkcji sera twardego. W „małej masarni” udało nam się zrobić kilkanaście kg kiełbasy – „białej” bo na wędzenie mało czasu. Nadziewanie szło nam różnie ale po odparzeniu – kiełbaska palce lizać! Najbardziej chyba podobała nam się linia do produkcji soków. 200 kg. jabłek przerobione sprawnie. Sok surowy – pycha! Na końcu linii  pasteryzacja i pakowanie. Po obiedzie każdy dostał „prezencik” -  kiełbaski, ser, sok i powrót do Marianowa. Po drodze zajechaliśmy do Chwałowic gdzie zapoznaliśmy się z linią do produkcji różnych rodzajów mąki.

     Wiemy teraz czym się różni mąka „500” –ka od „750” –ki oraz, że nie z każdej mąki będzie dobry chleb, nie z każdego mleka dobry ser a dobra kiełbasa tylko z dobrego mięsa.

 • 26.02.2015 r. - Szkolenie PROW 2014-2020.

   

  W dniu 26 lutego 2015 r. Pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w ramach stałej współpracy z naszą szkołą, spotkali się z młodzieżą klas czwartych i trzecich. W trakcie spotkań omówiono dwa zagadnienia: "Perspektywy finansowe PROW 2014-2020 skierowane do producentów rolnych" oraz "Działania rolnośrodowiskowo-klimatyczne i Rolnictwo ekologiczne w PROW 2014-2020". Spotkania, zorganizowane już po raz drugi w tym roku szkolnym, wzbudzają duże zainteresowanie wśród naszych uczniów. Prawie wszyscy w niedługim czasie staną się beneficjatami nowej perspektywy finansowej PROW. Dobra znajomość programu pozwoli lepiej wykorzystywać jego możliwości co efekcie przełoży się  szybki rozwój ich gospodarstw rolnych.

 • 24.02.2015 r. - "My się lodu nie boimy"- lodowe szaleństwo.

   

  Dnia 24.02.2015 r. młodzież z klasy Ia BT wraz z wychowawcą Krzysztofem Tarnackim bawiła się na łomżyńskim lodowisku „Biały Orlik”.

  Jeszcze w zimowej aurze, przy dźwiękach znanych przebojów każdy chętnie „śmigał” po lodowej tafli. Nie zabrakło upadków (dobrze, że lodowisko ograniczały bandy), szaleńczych piruetów i szybkich „susów”.

  Było sporo emocji, fajnej zabawy i sportowej rywalizacji. Zrelaksowani, z rumieńcami na twarzy i co najważniejsze „cali”,  po godzinnym szaleństwie, uczniowie niechętnie opuszczali lodowisko.

  Wyjazd na lodowisko był wielką atrakcją dla młodzieży i powodem do dalszej integracji klasy.

 •  18.02.2015 r. - Integracja na nartach.

   

  Wykorzystując ostatnie podmuchy zimy, dnia 18 lutego 2015 roku klasy II BT b i III BT a wybrały się do Rybna na "białe szaleństwo". Na miejscu towarzystwo podzieliło się na dwie grupy: doświadczeni narciarze od razu poszli na stok, pozostali rozpoczęli naukę pod okiem instruktorów narciarskich. Było jak przy nauce chodzenia. Najpierw obserwowaliśmy upadki, którym towarzyszyły okrzyki: "Nie wstanę, nie dam rady!", " Nie można, nogi się rozjeżdżają!", "Podaj ten kijek!". Potem zaś zaczęło się zjeżdżanie z połowy i z całej górki. Zjazdy odbywały się przy żartobliwych komentarzach:! Po raz pierwszy nie zaliczyłem gleby!" czy "Wszystko mi jedno, pojednałem się z Bogiem". Na koniec nasi chłopcy śmigali na stoku niczym Adam Małysz, tak że opiekunowie byli z nich bardzo dumni.

 • 16.02.2015 r. - Z wizytą u biskupa.

   

  W dniu 16 lutego klasa III FT wybrała się do Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Oprócz stałych eksponatów i zasobów mogliśmy podziwiać wystawę okolicznościową, przybliżającą życie dalekich, afrykańskich krajów i oryginalność tamtejszych plemion. Bardzo ciekawie opowiadał o tym nasz przewodnik, ksiądz dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
         Uwieńczeniem wyprawy było spotkanie z księdzem biskupem Stanisławem Stefankiem, na którym rozgorzała dyskusja o problemach współczesnego świata.

 • 14.02.2015 r. - Kongres Innowacyjny Młody Rolnik.

   

  W dniu 14 lutego 2015 r. uczniowie klasy 4b FT uczestniczyli w kongresie Innowacyjny Młody Rolnik, który odbył się w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Organizatorem był Związek Młodzieży Wiejskiej. W programie kongresu znalazły się następujące zagadnienia:
  -Wspólna Polityka Rolna i PROW 2014-2020. Działania dla młodych rolników.
  -Prezentacja programu BIOSTRATEG Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  -Innowacje w rolnictwie: broker innowacji, klastry technologiczne.
  -Współpraca młodych rolników w ramach krajowych i europejskich organizacji zrzeszających, rola i znaczeni Europejskiego Komitetu Ekonomiczno –Społecznego.

 • 12.02.2015 r. - Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym.

   

  W miesiącu styczniu odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa w Tenisie Stołowym udział w nich wzięło  18 zawodników. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej uczniów z klas pierwszych bierze udział w rozgrywkach szkolnych. Strefa finałowa tych mistrzostw rozgrywana była w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. W rundzie finałowej najlepszym okazał się Piotrowski Patryk z Kl. IVBT, na drugim miejscu uplasował się Ładyżyński Bartosz z kl. IVBT, a trzecie miejsce zajął Zduńczyk Tomasz z kl. II FT. W każdym meczu emocje sięgały zenitu. Całe mistrzostwa zorganizowali i przeprowadzili uczniowie ze Szkolnego Koła Sportowego  pod opieką Wojciecha Błachnio i Krzysztofa Piszczatowskiego.

 • 24.01.2015 r. - Studniówka 2015.

   

  Więcej zdjęć...

 • 21.01.2015 r. - Sukces internatu w konkursie szopek.

   

  W dniu 21.01.2015 uczniowie kl.I BTa Adam Łapiński i kl. II FT Krzysztof Kozikowski i Krzysztof Skrodzki oraz wychowawczyni Sabina Kraszewska uczestniczyli w podsumowaniu XI edycji konkursu szopek bożonarodzeniowych, organizowanego przez Towarzystwo Internatów i Burs w Białymstoku. W konkursie udział wzięło 15 internatów i burs woj. podlaskiego. Nasi wychowankowie wykonali 3 szopki i zostali laureatami tegorocznej edycji. Natomiast ucz. Aleksandra Witkowska zajęła 3 miejsce w konkursie tradycyjnej polskiej kolędy w nowej, oryginalnej aranżacji. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki a nasz internat dyplom i pamiątkowy puchar. Na ten wspaniały sukces nasza młodzież pracowała misternie w ramach czasu wolnego, doskonaląc swoje zainteresowania i pomysły. Do konkursu kolęd wychowankę przygotowała wychowawczyni Anna Grużewska. Szopki powstały pod kierunkiem wych. Sabiny Kraszewskiej.

 •  13.01.2015 r. - Zajęcia z terapeutą.

   

  Dnia 13.01.2015 w internacie odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, których tematem było: „Młodzież a uzależnienia – sksting, dopalacze i cyberprzestrzeń”. Zajęcia prowadzone przez specjalistę terapii uzależnień p. Arkadiusza Łuszczyńskiego, cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Celem zajęć było uświadomienie wychowankom zagrożeń stwarzanych przez media cyfrowe i technologie informacyjno – komunikacyjne, zagrożeń społecznych, wychowawczych, zdrowotnych, moralnych mających na miejsce w  cyberprzestrzeni.

 • 19.12.2014 r. - Spotkania wigilijne i koncert kolędowy.

   

  W dniu 19 grudnia młodzież wraz z wychowawcami zorganizowała uroczyste wigilie klasowe. Organizacja tych spotkań jest doskonałą formą integracji zespołów klasowych, uczy odpowiedzialności za wspólną organizację uroczystości i wprowadza w atmosferę zbliżających się świąt. Uwieńczeniem dnia był wspaniały koncert kolędowy w wykonaniu Anny Jeremus-Lewandowskiej - sopran oraz muzyków Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Koncertu wysłuchała cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi emerytowanymi pracownikami szkoły.

 • 17.12.2014 r. - Wigilia w internacie.

   

  W dniu 17 grudnia mieszkańcy internatu wraz z wychowawcami przygotowali przepiękne jasełka. Wszyscy oglądający byli pod wrażeniem treści poruszanych w przedstawieniu, wspaniałej gry aktorskiej oraz przepięknej scenografii. Gratulacje należą się wszystkim biorącym udział w przygotowaniu przedstawienia. Potem przyszedł czas na życzenia i uroczystą kolację. O zgromadzonych nie zapomniał również Mikołaj, obdarowując prezentami wszystkich uczestników spotkania.

 • 11.12.2014 r. - Spotkanie informacyjne z ARiMR w Łomży.

   

  W dniu 11.12.2014 r. pracownicy powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, w ranach stałej współpracy z ZSCKR w Marianowie, przeprowadzili szkolenie dla uczniów klas pierwszych, którego celem było zapoznanie młodzieży z głównymi zadaniami ARiMR. W dwóch spotkaniach wzięło udział ponad 50 uczniów. Kolejnym elementem współpracy będą warsztaty z wypełniania wniosków w zakresie płatności bezpośrednich, które planowane są w drugim półroczu.

 • 08.12.2014 r. - Maraton Pisania Listów 2014.

   

  W dniu 8 grudnia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do akcji "Maraton Pisania Listów 2014" organizowanej przez uczniów ZSMiO nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży. Celem akcji jest pisanie listów w obronie osób na całym świecie niesłusznie odsiadujących wyroki w więzieniach. Listy skierowane zostały do władz państw łamiących podstawowe prawa i wolność człowieka.

  Uczniowie do akcji przystąpili bardzo licznie, co świadczyć może o dużej wrażliwości na sprawy drugiego człowieka.

 • 05.12.2014 r. - Mikołajkowa zbiórka słodyczy.

   

  Bo kiedy śmieje się dziecko,

  śmieje się cały świat…”

   

  W dniach od 2 do 5 grudnia klasa II BTa zorganizowała mikołajkową zbiórkę słodyczy dla podopiecznych Państwowego Domu Dziecka w Łomży. Ku naszemu zadowoleniu do akcji włączyły się wszystkie klasy, nauczyciele, pracownicy baru szkolnego. Zebraliśmy 221 sztuk słodkich podarunków, które w dniu 5 grudnia zawieźliśmy dla dzieci.  Najwięcej słodyczy ofiarowała klasa I BTb oraz  II BTb. Bardzo dziękujemy w imieniu dzieci, których uśmiech był bezcenny J.

 • 02.12.2014 r. - Konkurs "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".

   

  W dniu 2 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbył się etap szkolny XIX konkursu wojewódzkiego dla uczniów szkół rolniczych "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".

  Organizatorami konkursu byli Kasa Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku i Państwowa Inspekcja Pracy w Białymstoku.

  Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 66 uczniów. Laureatami konkursu szkolnego zostali uczniowie technikum rolniczego:

  I  miejsce - Rafał Korzep

  II miejsce - Tomasz Trzaska
  W wojewódzkim finale szkołę reprezentował będzie Rafał Korzep.

 •  01.12.2014 r. - Wolontariat-czy to coś dla mnie?.

   

  Dnia 01.12.2014 mieszkańcy internatu uczestniczyli w zajęciach nt.: „Wolontariat – czy to coś dla mnie?”. Zajęcia prowadziła koordynator wolontariatu Ewelina Sobolewska z   Fundacji „Pomóż Im” z Białegostoku. Wychowankowie zostali zapoznani z działalnością fundacji oraz pracą wolontariuszy na rzecz nieuleczalnie chorych. Fundacja działa dwutorowo: pomaga dzieciom w trakcie leczenia i po przebytej chorobie nowotworowej oraz świadczy bezpłatną opiekę paliatywną w domach dzieci, które nie mają szans na wyleczenie.     Pani koordynator zachęcała młodzież do włączenia się w akcję „Pola Nadziei” oraz podziękowała za duże zaangażowanie wychowawców i  wychowanków w ubiegłym roku. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli film o działalności fundacji.

 •  26.11.2014 r. - Wieczornica andrzejkowa w internacie.

   

  26 listopada 2014 r. w świetlicy internatu wychowankowie grupy I, II, III pod kierunkiem wychowawczyni M. Mieczkowskiej i B. Fijołek przygotowali wieczornicę andrzejkową. Wieczór przebiegał w atmosferze wróżb i  przepowiedni. Wychowawcy i uczniowie u kilku wróżbitów mogli poznać swoją przyszłość, sprawdzić  swoją osobowość oraz poznać imię swojej wybranki serca. Podczas wieczoru nie zabrakło muzyki i dobrego humoru.

 •  23.11.2014 r. - Mistrzostwa Grupy Zachodniej w Szachach.

   

  Dnia 23 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży zostały rozegrane Mistrzostwa Grupy Zachodniej w szachach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Szymon Gardocki – klasa 1 BTb, Cwalina Paweł – klasa 3 FT, Gromadzki Piotr – klasa 2 BTa oraz Łabacz Mateusz – klasa 1 BTb. Chłopcy w ogólnej klasyfikacji zajęli ósme miejsce wśród drużyn byłego województwa łomżyńskiego. Zwyciężyła reprezentacja szkoły I LO w Łomży. Na uwagę zasługuje fakt, że nasi uczniowie, zadebiutowali w tych rozgrywkach i mogą reprezentować szkołę w  kolejnych latach, co daje szansę na lepsze wyniki w przyszłości.

 • 18.11.2014 r. - Przegląd Poezji i Piosenki Patriotycznej.

   

  18 listopada 2014 wychowankowie 12 internatów i burs z woj. podlaskiego wzięło udział w IV Przeglądzie Poezji i Piosenki Patriotycznej w Bursie Szkolnej nr.1 w Łomży. Nasz internat reprezentowała Aleksandra Maria Witkowska, która w kategorii piosenka zajęła II miejsce. Wychowanka wykonała utwór Bożeny Kraczkowskiej „Dziewczyna z granatem”. Jest to piosenka promująca 7 sezon „Czasu honoru” o Powstaniu Warszawskim. Zarówno kombatanci ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział Łomża, stowarzyszeń oraz młodsza część publiczności z wielkim wzruszeniem słuchała  poszczególnych wykonań.      Wychowanka do udziału w konkursie została przygotowana przez wychowawczynię Annę Grużewską.

 • 18.11.2014 r. - Mistrzostwa Szkoły w Szachach.

   

  W dniu 18 listopada został rozegrany turniej szachowy o Mistrzostwo ZS CKR w Marianowie w szachach. W zawodach wzięło udział 28 uczniów naszej szkoły. Zawodnicy rozegrali 7 rund systemem szwajcarskim w tempie 15’ na zawodnika. Najlepszy okazał się Paweł Cwalina z klasy 3 FT. Drugie miejsce zajął Paweł Ustaszewski z klasy 4 BT. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Gromadzki z klasy 2 BTa. Zwycięzca turnieju otrzymał puchar. Pierwszych trzech uczniów dostało także nagrody rzeczowe. Miejsca od czwartego do szóstego zajęli kolejno: Szymon Gardocki – 1 BTb, Mateusz Łabacz – 1 BTb oraz Daniel Kossakowski – 3 BTb. Szóstka wymienionych chłopców otrzymała też pamiątkowe dyplomy.

  Rozgrywki zorganizowała i przeprowadziła p. Magdalena Szewczyk.

  Więcej zdjęć...

 • 07.11.2014 r. - Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej.

   

  W dniach od 29.10 do 06.11 odbyły się po raz trzeci Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej o puchar nauczycieli wychowania fizycznego.

  W tegorocznej edycji na 12 oddziałów wzięło udział 10 klas. Zespoły składały się z 10 zawodników. Liczny udział młodzieży świadczy o dużym zainteresowaniu turniejem. Mecze były bardzo zacięte i emocjonujące. Dużą niespodziankę sprawiły klasy pierwsze, które o mały włos nie weszły do finału. Ostatecznie w finale wystąpiły klasy 3FT, 3BTb i 4BT. Cały turniej wygrała klasa 4BT, drugie miejsce zajęła klasa 3FT, a trzecie miejsce przypadło klasie 3BTb. Najlepszym siatkarzem turnieju okazał się uczeń klasy 4BT Patryk Piotrowski.

  Na podkreślenie zasługuje fakt, iż współtwórcami turnieju w tym roku była młodzież skupiona w powołanym przez nauczycieli WF szkolnym kole sportowym (SKS). W skład koła wchodzą: prezes koła –Patryk Piotrowski, członkowie to Kamil Karpiński, Tomasz Jemielity, Arkadiusz Zduńczyk i Mariusz Godlewski. SKS wspólnie z nauczycielami WF zajmować się będzie organizacją imprez sportowych w naszej szkole.

 • 07.11.2014 r. - Święto Niepodległości.

   

  „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania…” Ten krótki fragment przemyśleń Ojca Świętego Jana Pawła II stały się zalążkiem rozważań uczniów klasy IV BT podczas apelu pod tytułem „Tyle w nas wolności, ile powstań”.

  Poprzez uwypuklenie ważniejszych wydarzeń historycznych i muzyczne aranżacje, poczynając od III-ego rozbioru w roku 1795, kiedy to nasz kraj stracił na ponad wiek swoją suwerenność narodową; powstań wyzwoleńczych, I i II Wojnę Światową, okres stalinizmu, rodzenia się Solidarności, tak zwany Okrągły Stół aż do momentu wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej, starano się ukazać, że droga kraju i człowieka do wolności i niepodległości nie jest pojedynczym mementem, lecz momentami, które wpływają, kształtują i rozwijają nas jako obywateli Polski, ale również, że jako naród mamy bardzo wiele do zaoferowania innym krajom w tworzeniu wspólnoty europejskiej.

  Uwieńczeniem owych rozmyśleń była wizyta pana kapitana Bronisława Karwowskiego i pana Dariusza Syrnickiego, którego dyrektor ZSCKR w Marianowie Ignacy Kondracki odznaczył Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  Następnie pan Bronisław Karwowski opowiedział swoją historię. Już jako 18-letni młodzieniec, pod pseudonimem „Grom” wstąpił do Armii Krajowej by podjąć nierówną walkę z przemocą, zniewoleniem i terrorem niemieckiego okupanta. W prostych słowach pan Bronisław próbował przekazać młodzieży prawdę o wojnie, i jak wiele zależy od postawy zwykłego człowieka, który poprzez niezwykłe czyny staje się symbolem wolności i drogowskazem dla następnych pokoleń.

  Więcej zdjęć...

 • 06.11.2014 r. - Mistrz kierownicy ciągnika rolniczego.

   

  W dniu 6 listopada w ZSCKR w Marianowie zostały przeprowadzone zawody szkolne o tytuł najlepszego kierowcy ciągnika rolniczego. Zawody zostały zorganizowane przez kierownika praktycznej nauki zawodu i instruktorów nauki jazdy. Celem zawodów było doskonalenie umiejętności jazdy do tyłu oraz sprawnego operowania urządzeniami do sterowania jazdą, doskonalenie umiejętności wyboru optymalnego toru jazdy przy pokonywaniu łuków i zakrętów, zdobywanie doświadczenia w kierowaniu pojazdami mechanicznymi. Do zawodów przystąpiło 27 uczniów w drużynach trzyosobowych z 9 klas. Rywalizacja odbywała się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo w pięciu konkurencjach. Zawody rozpoczął test teoretyczny, a następnie uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności w czterech konkurencjach praktycznych. W wyniku bardzo wyrównanej rywalizacji wyłoniono trójkę najlepszych traktorzystów. Najwyższą liczbę punktów i tytuł "Najlepszego Traktorzysty" uzyskał Marcin Malinowski z klasy 3b BT, drugie miejsce zdobył Jakub Kurpiewski z klasy 4a FT a trzecie Mateusz Roman z Klasy 2a BT. Drużynowo wygrała klasa 4 BT, drugie miejsce zajęła klasa 4 a FT a trzecie klasa 4b FT. Na uroczystości szkolnej w dniu 7 listopada najlepsze drużyny otrzymały puchary i dyplomy  z rąk dyrektora szkoły. Za osiągnięcia indywidualne oprócz pucharów i dyplomów czołowa trójka otrzymała nagrody rzeczowe, w postaci modeli ciągników, ufundowane przez absolwenta naszej szkoły pana Roberta Rogowskiego.

  Więcej zdjęć...

 • 31.10.2014 r. - Święto Zmarłych.

   

  „Pamiętajmy…      dla tych którzy odeszli…” to tytuł inscenizacji słowno-muzycznej, którą przygotowali uczniowie klasy  4bFT  pod kierunkiem swojej wychowawczyni Beaty Pietrzak. W nastrój przemyśleń nad sensem istnienia wprowadziły recytowane przez uczniów wiersze oraz muzyka z płyty „Głosy” Zbigniewa Preisnera. Również symboliczna scenografia: brzozowe krzyże, płonące znicze, opadłe liście, wrzosy i chryzantemy pozwoliły wprowadzić wszystkich w nastrój zadumy, refleksji i wyciszenia przed Świętem Zmarłych.

 •  28.10.2014 r. -  „Przyszłość należy do kukurydzy”.

   

  W dniu 28.10.2014r. uczniowie klasy III FT uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem handlowym Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA Pawłem Grabowskim, zorganizowanym przez panią Beatę Skajster.

  Wykład nt. „Nawożenie kukurydzy na kiszonkę” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Przedstawiciel  firmy  przekazał najnowsze trendy oraz najczęstsze błędy w nawożeniu kukurydzy. W trakcie spotkania okazało się, że Paweł Grabowski  jest absolwentem naszej szkoły . Młodzież w ramach wspomnień usłyszała ciepłe słowa o szkole i profesorach, którzy go uczyli. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Nie obeszło się bez  upominków dla uczestników spotkania.

 • 24.10.2014 r. - Tydzień chleba na zakwasie.

   

  Tegoroczna kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia 2014” w naszej szkole odbyła się w dniach 20–24.10.2014 r. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była kierownik internatu – Teresa Kamińska.

  Przeprowadzono wiele działań:

  · wychowawcy internatu: Halina Dobrowolska, Anna Grużewska i Hanna Kuczyńska wspólnie z młodzieżą piekli ciasteczka owsiane i herbatniki;

  · wykonano okazjonalne gazetki – „Rys historyczny chleba na zakwasie”;

  · wychowawczyni Sabina Kraszewska zorganizowała i przeprowadziła konkurs wiedzy o chlebie.

  W dniu 22.10.2014r. w szkole zaprezentowano wystawę chleba Piekarni „Kraska”, chleba na zakwasie upieczonego przez grupę uczniów wraz z wychowawczynią Sabiną Kraszewską. Społeczność szkoły degustowała różnego rodzaju chleb na zakwasie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ciasteczka owsiane, przepyszny smalec i paszteciki z mięsem przygotowane przez Panie kucharki naszego internatu. Nie zabrakło konfitur, które wybornie smakowały ze świeżym chlebem.

 •  21.10.2014 r. -  Szkolenie - BHP w gospodarstwie rolnym.

   

  W dniu 21.10.2014r. pracownicy OR KRUS w Łomży i Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku, w ramach stałej współpracy z ZSCKR w Marianowie, przeprowadzili szkolenia z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, w którym wzięło udział ok 70 uczniów klas maturalnym. Prowadzący wyrazili nadzieję, że treści przekazane w trakcie szkolenia wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy uczestników szkolenia podczas prac w ich gospodarstwach.

 •  Październik  - „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”

   

  „Jedyne CO musisz wiedzieć TO gdzie jest biblioteka” 

  -Albert Einstein -

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” Koło Przyjaciół Biblioteki zorganizowało tradycyjnie kiermasz książek. W ofercie kiermaszu znalazły się: słowniki, encyklopedie, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa. Młodzież chętnie spędzała przerwy w bibliotece,  oferta kiermaszu cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogacił bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe. Podczas trwającego święta zorganizowano wystawę promującą laureata Literackiej Nagrody NOBLA – Patricka Modiano oraz laureata Literackiej Nagrody NIKE 2014. – Karola Cyryla Modzelewskiego. Wystawy przybliżyły sylwetki oraz twórczość pisarzy.

  Młodzież klas pierwszych brała udział w wykładzie nt. „Dlaczego warto czytać” przygotowanym przez członków KPB. Po burzliwej dyskusji młodzież doszła do wniosku, że „ kto nie będzie czytał, nie zrozumie, co mówią i piszą inni” i zdeklarowała się do częstszych odwiedzin biblioteki.

 •  16.10.2014 r. -  Zajęcia integracyjne.

   

  Dnia 16.10.2014 w sali gimnastycznej szkoły odbył się Integracyjny Turniej Sportowy. W Turnieju wzięło udział 31 wychowanków kl. I i pozostali mieszkańcy internatu. Uczestnicy zmagali się z wieloma konkurencjami sprawnościowymi. Wzajemna sportowa integracja, oparta na zdrowej rywalizacji dała wszystkim uczestnikom dużo satysfakcji. Obecni na Turnieju starsi koledzy brali również udział w zawodach i zagrzewali do walki. Zwieńczeniem integracji było ognisko, na którym mieszkańcy internatu piekli kiełbaskę i słuchali muzyki. Turniej przygotowały wychowawczynie: Halina Dobrowolska, Anna Grużewska i Sabina Kraszewska.

 •  15.10.2014 r. -  Integracja klas drugich.

   

  W dniu 15.10.14 uczniowie klas II BTa i II BTb wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Drozdowa. Ta niewielka i położona niedaleko naszej szkoły miejscowość to urokliwe i atrakcyjne pod względem przyrodniczym i historycznym miejsce. Na początek odwiedziliśmy Dwór Lutosławskich, w którym mieści się Muzeum Przyrody. Spacer ścieżką przyrodniczą „Ostoja Drozdowska” okazał się jednocześnie relaksem i edukacją. Kolejną atrakcją wycieczki była gra zespołowa Paintball. Na specjalnie przygotowanym do tego celu placu bawiliśmy się świetnie, zażywając ruchu na świeżym powietrzu oraz pracując zespołowo na rzecz wygranej jednej z klas. Zadbała o to firma „Extremefun Drozdowo – extremalne zabawy z adrenaliną”. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z przepyszną kiełbaską. Nie po raz pierwszy przekonaliśmy się jak atrakcyjna turystycznie jest nasza najbliższa okolica.

 • 14.10.2014 r. - Dzień Edukacji Narodowej.

   

  We wtorek 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Cała brać uczniowska, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły zgromadzili się na świeżo wyremontowanej i odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, aby wziąć udział w uroczystości z okazji święta edukacji.

  Na początku pan dyrektor zapoznał zebranych z listem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi a następnie podziękował wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie w wychowanie i kształcenie młodego pokolenia oraz wręczył okolicznościowe nagrody.

  By godnie uczcić ten dzień, klasa 4a FT pod opieką pani Hanny Kondrackiej przygotowała krótką acz niezwykle sympatyczną część artystyczną.

  Uczniowie w humorystyczny sposób pokazali jaką rolę odgrywał nauczyciel od zarania dziejów do współczesności. Na scenie, przy akompaniamencie fragmentów muzycznych, pojawili sie jaskiniowcy, starożytny Grek, średniowieczny zakonnik a także surowy przedwojenny nauczyciel. Salwę gromkich i radosnych śmiechów wywołał kabaret, przedstawiający współczesną lekcję.

  W ten sposób młodzież przygotowująca program chciała podziękować swoim nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za poświęcenie, cierpliwość i ogrom przekazywanej wiedzy.

  Wyrazem wdzięczności były uczniowskie życzenia oraz piękne kwiaty.

 • 12.10.2014 r. - Dożynki szkół rolniczych w Pułtusku.

   

  W dniu 12 października 2014 roku, na terenie Domu Polonii w Pułtusku odbyło się wydarzenie pod nazwą "Dożynki 2014". Uczestnikami wydarzenia były szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystkie 45 szkół przygotowało swoje stoiska wspólnie z Lokalnymi Grupami Działania, z którymi współpracują. Razem z naszą szkołą prezentowała się LGD "Brama na Bagna". Przepięknie przygotowane stoiska ukazujące tradycje i kulturę ziem, na których funkcjonują szkoły oraz bogactwo produktów regionalnych z całej Polski stworzyły atmosferę pikniku. Licznie przybyli mieszkańcy Pułtuska i okolic byli pod wrażeniem atmosfery i smaków oferowanych na stoiskach szkół. Miłym dla nas akcentem była wizyta wiceministra Tadeusza Nalewajka na naszym stoisku. W trakcie całego wydarzenia przygrywały zespoły ludowe a na koniec dnia wszyscy mogliśmy uczestniczyć w godzinnym koncercie Iwana Komarenki.

 • 08.10.2014 r. - Warsztaty polowe.

   

  W dniu 8 października 2014 roku, na polach Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  warsztatach polowych, których celem było poznanie nowoczesnych zestawów uprawowych. Po krótkiej prezentacji maszyn, ich przeznaczenia i zasad obsługi, wszyscy chętni mogli przetestować działanie zestawów w warunkach polowych. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach stałej współpracy z firmą pana Roberta Rogowskiego - absolwenta naszej szkoły.

 •  19.09.2014 r. -  Udział młodzieży w XVI Międzynarodowej  Wystawie Maszyn i Urządzeń Rolniczych AGRO SHOW 2014.

   

  Dnia 18 i 19 września 2014 klasy trzecie technikum rolniczego i technikum mechanizacji rolnictwa wzięły udział w wycieczce do Wielkopolski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Gnieźnie – pierwszej stolicy naszego kraju. Sympatyczna pani przewodnik przybliżyła nam historię miasta i pokazała jego największe atrakcje, min. Katedrę Gnieźnieńską ze słynnymi drzwiami i trumną z relikwiami św. Wojciecha. Pamiątką z pobytu w miejscu koronacji pierwszych władców było wspólne zdjęcie przy kolumnie Bolesława Chrobrego. Następnym punktem wycieczki był przejazd ido Kórnika i zwiedzenie tamtejszego zamku –jednej w Wielkopolsce w pełni zachowanej rezydencji magnackiej. Potem była podróż do Poznania, obiad na starówce i spacerek po zabytkowej część miasta. Nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach –tych robionych przy renesansowym ratuszu, fontannie Prozerpiny, Pałacu Działyńskim, pręgierzu w przeszłości publicznego wymierzania kary chłosty i wystawiania przestępców na widok publiczny, i odwachu niegdyś siedzibie straży miejskiej i policji. W Starym Browarze – jednej z najpiękniejszych galerii w Polsce mieliśmy czas wolny – można było zrobić  zakupy, usiąść w którejś z licznych kafejek albo pooglądać się za Poznaniankami, które, jak uznali nasi chłopcy, były bardzo atrakcyjne. Pierwszy dzień wycieczki wieńczył powrót autobusem MPK do schroniska na nocleg – powrót, który bardzo nas, zintegrował, jak żartobliwie powiedział jeden z uczniów, sprawił, że byliśmy ze sobą bardzo blisko (czego na forum publicznym wyjaśniać nie będziemy). Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, przejechaliśmy autobusem do Bednar, gdzie zorganizowano wystawę AGRO SHOW. Na ponad 100 hektarowej powierzchni młodzież oglądała maszyny rolnicze, pokazy pracy maszyn polowych, uczestniczyła w organizowanych konkursach (wywalczyliśmy nawet II miejsce w konkursie dojenia krowy), robiła zakupy, miała nawet możliwość spotkania z jednym z ulubionych zespołów. „Ankieta” przeprowadzona w drodze do domu wykazała, że wycieczka wszystkim się podobała. Najwyżej były ocenione dziewczyny i maszyny, ale pojawiły się też głosy: „jestem za”, „wszystko było idealne”, „ogólnie podobało mi się wszystko”. Opiekunowie stwierdzili zaś, że nasza młodzież jest wspaniała i można jechać z nią na koniec świata.

 •  19.09.2014 r. -  Sprzątanie Świata - Polska 2014.

   

  W dniu 19 września uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji Sprzątanie Świata - Polska 2014, która odbywała się podhasłem "Turysto! Szanuj Środowisko".

 •  17.09.2014 r. -  Zwiedzamy  zabytki Ziemi Łomżyńskiej.

   

  „nasze miejsce na ziemi – mała Ojczyzna – to Ziemia Łomżyńska.

      Ziemia miodna, maliną i tatarakiem znad brzegów Narwi, Biebrzy i

  Pisy pachnąca…”

   

  W dniu 17 września klasy  IaBT,  IbBT, I FT  wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę śladami historii regionu.   W pobliżu naszej szkoły mamy szczególny zabytek – carskie forty. Zaopatrzeni w wygodne obuwie i latarki  dotarliśmy do fortów, gdzie wraz z przewodnikiem przenieśliśmy się w przeszłość. Wydeptanymi szlakami ruszyliśmy na spacer szczytami wałów, między i wewnątrz bunkrów. Zwiedziliśmy Muzeum militarne „Fort” gdzie zgromadzono eksponaty związane z historią militarną regionu. Mieliśmy możliwość strzelania z broni historycznej, co było dla nas olbrzymim przeżyciem.  Skorzystaliśmy z pięknej, jeszcze letniej pogody, spędzając czas przy pieczeniu kiełbasek na ognisku.  Pełni wrażeń i nowej wiedzy historycznej wróciliśmy do szkoły.

 •  03.09.2014 r. -  Centralna  Inauguracja roku  szkolnego  2014/15 dla  szkół  prowadzonych  przez  Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

   

  3 września 2014 roku, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach odbyła się Centralna Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 dla szkół, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Zofia Szalczyk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej MRiRW Pani Iwona Korczak, Zastępca Dyrektora ds. oświaty i współpracy z samorządem Pani Agnieszka Miszczak-Płuciennik, Wicewojewoda Podkarpacki Pani Alicja Wosik, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, kuratorium oświaty, duchowieństwa, jak również osoby reprezentujące instytucje działające na rzecz rolnictwa oraz uczelnie wyższe współpracujące ze szkołami rolniczymi, a przede wszystkim liczne delegacje uczniów szkół rolniczych z pocztami sztandarowymi.

 • 01.09.2014 r. - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15.

   

  1 września 2014 roku, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015. Dyrektor Ignacy Kondracki przywitał wszystkich obecnych na uroczystości, a w szczególności uczniów klas pierwszych i ich rodziców. Po zapoznaniu zebranych z listem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z okazji inauguracji roku szkolnego, młodzież klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie.

  Uczniowie, którzy z powodu praktyk nie mogli uczestniczyć w uroczystości zakończenia roku szkolnego, otrzymali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i sporcie, zaangażowanie społeczne oraz za najwyższą frekwencję. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami.

 • rok szkolny 2013/2014

 • rok szkolny 2012/2013

 • rok szkolny 2011/2012

 • rok szkolny 2010/2011

 • rok szkolny 2009/2010

 • rok szkolny 2008/2009

 • rok szkolny 2007/2008

 • rok szkolny 2006/2007

 • rok szkolny 2005/2006

 • rok szkolny 2004/2005

 • rok szkolny 2003/2004