Kalendarz roku szkolnego 2013/2014

Tematyka apeli i imprez w roku szkolnym 2013/2014

 

 • 27.06.2014 r. -  Uroczystość zakończenia roku szkolnego.

   

  Ostatni szkolny dzwonek zabrzmiał 27 czerwca i obwieścił początek wakacji. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się wprowadzeniem Pocztu Sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego.

  Po oficjalnym wystąpieniu dyrektora szkoły, który podsumował rok pracy i podziękował wszystkim za zaangażowanie, nastąpiło wręczenie nagród książkowych. Trafiły one do rąk uczniów z bardzo dobrymi wynikami w nauce i sporcie, zaangażowanych społecznie oraz z najwyższą frekwencją. Nagrody książkowe i gratulacje otrzymało wielu uczniów.                                Na koniec pan dyrektor raz jeszcze podziękował wszystkim zgromadzonym za miniony rok oraz życzył bezpiecznych, udanych i pełnych pozytywnych wrażeń wakacji.

  Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas, gdzie otrzymali upragnione cenzurki.

  Do zobaczenia 1 września w dniu rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego.

 • 14-21.06.2014 r. - W nagrodę do Bawarii.

   

  W dniach 14-21 czerwca 2014 roku młodzież z Zespół Szkół CKR w Marianowie na zaproszenie starostwa Dingolfing-Landau przebywała w Bawarii. Zaraz po przyjeździe uczniowie zostali powitani w języku polskim przez starostę i burmistrza. Także lokalne media podały informację o pobycie gości z Polski w swoich gazetach.

  Pobyt rozpoczął się zwiedzaniem urokliwego miasteczka Haunersdorf i degustacją lokalnych wypieków. Kolejny dzień to rozrywka w Bayernpark. Szczytem adrenaliny była tak zwana „czarna mamba”. Atrakcji dostarczyła też podróż statkiem po jeziorze. Następny dzień to oficjalne spotkania. Rozpoczął się zwiedzaniem muzeum poświęconego rozwojowi przemysłu w tym regionie oraz jego prekursorowi Hansowi Glasowi. Kolejny punkt to transmitowana przez telewizje wizyta w starostwie i spotkanie ze starostą Heinrichem Trappem oraz burmistrzem Dongolfing. Wieczór zakończył się pobytem w kompleksie rekreacyjno-basenowym „Caprima”.

  Najbardziej oczekiwana to wizyta w Monachium i nowoczesnym muzeum BMW połączone z rajdowym popisem motorowym na schodach. Ten pełen atrakcji dzień zakończyła wizyta w Allianz-Arena, czyli trzecim pod względem wielkości stadionem w Niemczech.

  Co najważniejsze młodzież podczas tego pobytu miała okazję zapoznać się z produkcją samochodu BMW od kawałka blachy do gotowego auta. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie historycznego miasta Landshut, którym historia Niemiec łączyła się z historią Polski.

  Jeden dzień poświęcony był też bawarskiej przyrodzie, a zakończony został festynem w Wallersdorf, gdzie młodzież została powitana przez burmistrza.

  Ostatni dzień to już tradycyjnie zakupy, basen i pożegnalny grill z władzami powiatu Dingolfing-Landau, zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami prasy niemieckiej. W sobotę wśród zapewnień wzajemnej przyjaźni uczniowie opuścili gościnną bawarską ziemię i wyjechali do Polski.

  Wyjazd był nagrodą dla uczniów wyróżniających się w nauce oraz aktywnie uczestniczących w życiu szkoły.

 • 16.06.2014 r. - VI Mistrzostwa Piłki Nożnej Burs i Internatów.

   

  W dniach 9.06.-11.06.2014 i 16.06.2014 drużyna piłkarska naszego internatu uczestniczyła po raz pierwszy w VI Mistrzostwach Piłki Nożnej Burs i Internatów. Zawody odbyły się na obiekcie sportowo-rekreacyjnym „Moje Boisko-Orlik 2014”przy ZSO im. T. Kościuszki w Łomży. Organizatorem była Bursa nr 2 w Łomży. W turnieju wzięły udział bursy łomżyńskie i nasz internat. Wyniki meczy:

  *z Bursą nr 2 zremisowaliśmy 2:2

  *z Bursą nr3 przegraliśmy 2:4

  *z Bursą Katolicką również przegraliśmy 4:6

  *z Bursą nr 1 wygraliśmy 6:1

  Najwięcej goli dla naszej drużyny zdobył: Kamil Karpiński  - 6; w dalszej kolejności uplasowali się: Robert Zduńczyk - 5; Sebastian  Skrodzki i Tomasz Zduńczyk po 2 gole. Atutem naszej drużyny okazał się bramkarz - Arkadiusz Zduńczyk, który wielokrotnie ratował naszą drużynę z opresji. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy IV miejsce. 23.06.2014 pani Teresa Kamińska kierownik internatu wzięła udział w podsumowaniu VI mistrzostw piłkarskich ,które odbyły się w Bursie nr 2 w Łomży, gdzie odebrała statuetkę i dyplom dla najlepszego bramkarza Mistrzostw, którą organizatorzy przyznali Arkadiuszowi Zduńczyk -  uczniowi kl. II FT oraz  dyplom dla internatu za zajęcie IV miejsca  w/w  mistrzostwach.

 • 11.06.2014 r. - Relaks w Mikołajkach.

   

  Dnia 11 czerwca klasy 1aBT z wychowawczynią Agnieszką Skrodzką i 1bBT z wychowawczynią Dorotą Bajaką wyjechały na wycieczką do Mikołajek. Po długim i męczącym roku nauki w nowej szkole był to zasłużony wypoczynek. Młodzież zwiedziła port, żeglarską stolicę Mazur oraz spędziła kilka godzin w hotelu "Gołębiewski". Piękna pogoda sprzyjała spacerom. Korzystając z kompleksu basenowo-rekreacyjnego "Tropikana" uczniowie poczuli w końcu przedsmak tak długo oczekiwanych wakacji.

 • 04.06.2014 r. - Spływ kajakowy rzeką Krutyń.

   

  W dniu 4.06.2014 uczniowie klasy 1FT wraz z opiekunami A. Kuczyńskim i W. Błachnio wybrali się na spływ kajakowy rzeką Krutyń. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody uczestnicy spływu byli bardzo zadowoleni. Wielu po raz pierwszy miało okazję znaleźć się w kajaku żeby móc podziwiać uroki tej piękne rzeki.

 • 03.06.2014 r. -  Konkurs „Piłka nożna – moja pasja”.

   

  W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, 3 czerwca 2014r. w naszej szkole odbył się konkurs „Piłka nożna – moja pasja”. Do konkursu zorganizowanego przez panią Beatę Skajster  oraz panią Beatę Pietrzak zgłosiło się wielu uczniów, pasjonatów piłki nożnej. Tematyka pytań obejmowała ciekawostki współczesnego futbolu. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą ze znajomości klubów piłkarskich, znanych piłkarzy oraz zbliżających się mistrzostw w Brazylii. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Najlepszy wynik z testu uzyskali Tomasz Zduńczyk z klasy I FT oraz Albert Lemański z klasy I BTb  . Dodatkowe pytania zakończyły się remisem i nie wyłoniły jednego zwycięzcy. Dlatego obaj uczniowie zostali nagrodzeni piłką - repliką piłki „MŚ Brazylia 2014”  (Brazucą). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i pokazał świetną znajomość zagadnień współczesnej piłki nożnej.

 • 02.06.2014 r. - "Zielona Gala" w Biebrzy.

   

  Dnia 2.06.2014 młodzież klas IBTa, IFT oraz IIBTb brała udział w pokazach polowych ciągników firmy Valtra i maszyn  do zbioru zielonek firmy Lely, które odbyły się w miejscowości Biebrza koło Grajewa. Wizyta naszej młodzieży odbyła się w ramach realizacji porozumienia o współpracy z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach. Zakład Doświadczalny w Biebrzy, który był organizatorem "Zielonej Gali" zorganizował wykład na temat sposobu konserwacji pasz oraz pokaz maszyn do zbioru zielonek. Największe zainteresowanie wzbudził ciągnik rolniczy Valtra S 353 ze względu na parametry techniczne, wysoką wydajność pracy i możliwość agregatowania z nim dużych maszyn rolniczych. Nasi uczniowie brali podczas trwania pokazów udział w konkursie wiedzy o ciągnikach marki Valtra, w którym dwóch z nich zdobyło główne nagrody: Sebastian Skrodzki IFT za pierwsze i Pieńkowski Kamil IBTa za drugie miejsce. Całą imprezę zakończył ciepły poczęstunek.

 • 27.05.2014 r. -  Wystawa - 100-lecie budowy kościoła w Piątnicy.

   

  W dniach 26-27 maja, dzięki uprzejmości ks. Szczepana Dobeckiego proboszcza parafii Piątnica, mogliśmy gościć w naszej szkole wystawę przygotowaną z okazji obchodów 100 lat budowy kościoła parafialnego w Piątnicy. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli okazję do poznania wielu ciekawych i mniej znanych faktów z historii parafii i kościoła w Piątnicy.

 • 21.05.2014 r. -  Spotkania z muzyką.

   

  W dniu 21 maja uczniowie klas pierwszych mogli wysłuchać wielu światowych przebojów znanych z ekranu kinowego. W ramach realizacji programu wychowawczego - edukacja muzyczna, każdego roku we współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie realizowany jest cykl dziesięciu spotkań z muzyką. Koncerty edukacyjne prezentują muzykę polską oraz muzykę innych regionów świata, przekazują słuchaczom wiadomości z zakresu muzyki, biografii wybitnych kompozytorów, form muzycznych, budowy i techniki gry na instrumentach muzycznych.

 • 20.05.2014 r. -  Podsumowanie kampanii "Pola Nadziei".

   

  Dnia 20.05.2014 pani Teresa Kamińska kierownik internatu, wychowawczyni Sabina Kraszewska i ucz. kl. III FTa Małgorzata Bućko uczestniczyły w spotkaniu podsumowującym kampanię społeczną „Pola Nadziei 2013/2014”, które odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Na spotkaniu wyróżniono najaktywniejszych uczestników tegorocznej kampanii. Nasz internat otrzymał honorowy tytuł „Siewca Nadziei”. Statuetkę z  rąk Prezesa Fundacji „Pomóż Im” pana Szczepana K. Barszczewskiego odebrała kierownik internatu. Nasze działania – kwesty, kiermasze wielkanocne zostały docenione przez Fundację oraz podopiecznych Fundacji - otrzymaliśmy dyplomy za współpracę, zaangażowanie podczas kampanii społecznej i wsparcie finansowe w wysokości 1449,50 zł. Podczas spotkania również zostały wręczone nagrody laureatom tegorocznych konkursów zorganizowanych przez Fundację. Nasza uczennica Małgorzata Bućko zajęła II miejsce w  kategorii ”Biżuteria żonkilowa”. Pod kierunkiem wychowawczyni S. Kraszewskiej wychowanka wykonała 3-częściową biżuterię. Otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplom. Jesteśmy dumni, że wspólnie jako społeczność internatu mogliśmy pomóc dzieciom chorym na nowotwory, wesprzeć Domowe Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.

                                               

 • 19.05.2014 r. -  Tydzień Bibliotek.

   

  Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – tak twierdziła nasza noblistka Wisława Szymborska.

  Maj  jest tradycyjnie okazją do zaakcentowania znaczenia książek i roli bibliotek w życiu człowieka. W maju obchodzimy Dzień Bibliotekarza i ogólnopolską akcję upowszechniania czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek, w tym roku realizowaną pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.

  Cały rok 2014 to rok czytelnika oraz Jubileuszu  „650 lat w służbie książki”.

  Z tej okazji uczniowie klasy I FT wraz z panią bibliotekarką przygotowali wystawę popularyzującą czytelnictwo.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się GALERIA KARYKATUR Eryka Lipińskiego. Uczniowie mogli obejrzeć twarze znanych pisarzy w krzywym zwierciadle.

  Czytam więc jestem uczestnikiem życia kulturalnego, czytam więc wiem jak czytanie zmienia moje życie.

 • 15.05.2014 r. -  Spotkanie informacyjne z policją.

   

  W dniu 15 maja gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela KMP w Łomży. Odbyły się trzy spotkania z młodzieżą klas I, II, i III.

  Tematyka spotkań:

  Konsekwencje prawne młodzieży - z uczniami klas pierwszych zostały omówione zagadnienia odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkanie to miało na celu uświadomienie młodym ludziom, że zachowania zabronione pociągają za sobą konsekwencje prawne. Przypomniano, że ukończenie trzynastego roku życia wiąże się z odpowiedzialnością za wykroczenia i przestępstwa wymienione w katalogu ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, zostało omówione także pojęcie demoralizacji nieletnich oraz zjawiska dotyczące tego zagadnienia.

  Nie ufaj bezGRANICZNIE - w klasach II i III rozmawiano o zagrożeniach związanych między innymi z wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych. Uczniowie zostali uczuleni na to, że nie wszystkie oferty pracy są uczciwe i trzeba zachować czujność oraz sprawdzić ich autentyczność. Wyjaśniono co to jest „handel ludźmi” i jak dochodzi do wykorzystania ludzi między innymi w: sex biznesie, żebractwie, obozach pracy oraz nielegalnym zatrudnieniu. Młodzież została poinformowana o przysługujących im prawach oraz miejscach, gdzie można udać się w razie kłopotów.

 • 14.05.2014 r. -  Promocja szkoły.

   

  W dniu 14.05.2014r. występem grupy teatralno-obrzędowej w Publicznym Gimnazjum w Piątnicy zakończyliśmy działania promocyjne w gimnazjach  powiatu łomżyńskiego, koleńskiego i zambrowskiego. Uczniowie klas trzecich obejrzeli spektakl "Rajby" przedstawiający zwyczaj swatania i zaręczyn na Kurpiach. Efekty pracy naszych uczniów i opiekujących się nimi nauczycieli zostały wysoko ocenione przez społeczność gimnazjum.

 • 14.05.2014 r. -  Lekcja przedsiębiorczości.

   

  W dniu 14 maja uczniowie klas trzecich wzięli udział w lekcji przedsiębiorczości poprowadzonej przez pracowników i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Oprócz ciekawych zagadnień z zakresu zakładania i prowadzenia przedsiębiorstwa prezentowanych w trakcie lekcji niewątpliwą atrakcją była możliwość dyskusji ze studentami z Hiszpanii, którzy przebywają w Łomży w ramach programu wymiany studentów Erasmus.

 • 30.04.2014 r. -  Święto 3 Maja.

   

  Klasa I BTa zorganizowała apel przypominający wydarzenia z dnia 3 maja 1791 roku podkreślając ich wagę dla współczesnego Polaka. Ciekawy scenariusz łączył elementy teraźniejszości z wydarzeniami historycznymi. Szkolna telewizja TVN transmitowała wydarzenia z obrad Sejmu Czteroletniego, który to uchwalał Konstytucje 3 maja. Reporterzy wiadomości przeprowadzili wywiady z Królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i Ignacym Potockim oraz władczynią Rosji Katarzyną II na temat zmian jakie wniosła nowa ustawa rządowa. Transmisja na żywo z wydarzeń na Placu Zamkowym przybliżyła nam nastroje społeczne naszych rodaków w tym pełnym nadziei dla Polski dniu. Była to czytelna i ciekawa lekcja historii.

 • 25.04.2014 r. -  Pożegnanie abiturientów.

   

  Cztery lata nauki minęły niezwykle szybko i przyszedł czas pożegnania naszych abiturientów. Uroczystość odbyła się w piątek 25 kwietnia 2014 roku. Fanfary zagrały klasom IV FT i wychowawczyni Barbarze Karasińskiej, IVa BT z wychowawczynią Beatą Skajster, i IV b BT z wychowawcą Krzysztofem Tarnackim. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrał dyrektor Ignacy Kondracki, który w imieniu Rady Pedagogicznej i wszystkich pracowników  podziękował młodzieży za te wspólne lata oraz życzył im zdania matury i pomyślności na egzaminach zawodowych. Wspomniał też o trudnej i wymagającej pracy rolnika i wyzwaniach związanych z prowadzeniem własnych gospodarstw rolnych. Wręczenie świadectw, nagród i dyplomów to szczególnie ważna część uroczystości. W tym roku nie zabrakło wyróżnionych uczniów, zarówno za wyniki w nauce, sporcie czy też zaangażowanie  w działalność społeczną i pracę na rzecz szkoły. Nauczyciele wychowania fizycznego wręczyli puchary i medale zasłużonym sportowcom. Szczególne gratulacje otrzymał nasz stypendysta Prezesa Rady Ministrów Adam Kozicki. Były także kwiaty i podziękowania dla rodziców, dyrekcji szkoły, wychowawców oraz nauczycieli. Abiturienci złożyli też uroczyste ślubowanie na sztandar, iż godnie będą reprezentować swoją szkołę oraz kontynuować i rozwijać zdobyte w niej umiejętności.

   Zgodnie ze zwyczajem czwartoklasiści pojawią się ponownie w naszej szkole w maju na maturze i w czerwcu na egzaminach zawodowych. Życzymy im przysłowiowego połamania piór!

 • 16.04.2014 r. -  Wielkanoc.

   

  W tym roku obchody Świąt Wielkanocnych w naszej szkole przebiegały w szczególnej atmosferze integracji. W ramach podnoszenia progu wrażliwości młodzieży oraz aktywnego wspomagania procesu rehabilitacji osób niepełnosprawnych Zespół Szkół CKR w Marianowie już wiele lat temu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani pedagog Ewy Wojtczak, nawiązał współpracę z Warsztatem Terapii Zajęciowej. Owocem wspólnej działalności były imprezy integracyjne, przedświąteczne wystawy prac połączone z aukcjami oraz wspólne akcje charytatywne. Także i teraz uczestnicy zaprezentowali naszej młodzieży wspaniały spektakl teatralny Triduum Paschalne - poświęcony męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Rozpoczęli od Wielkiego Czwartku i Ostatniej Wieczerzy. W bardzo obrazowy i chwytający za serce sposób pokazali biblijną historię ustanowienia Eucharystii, zdrady Judasza, św. Piotra, który „nim kur zapiał” trzy razy się zaparł Syna Bożego. Wzruszające były sceny z Poncjuszem Piłatem, który na życzenie tłumu uwolnił Barabasza, lecz sam „umył ręce, gdyż w Jezusie nie znalazł żadnej winy”. Opowieść zakończyła się śmiercią na krzyżu i słowami „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedza, co  czynią”. I tak wielkie emocje potęgowała wspaniała gra świateł oraz oprawa muzyczna.

  Występ został nagrodzony ogromnymi brawami. Jesteśmy pod wrażeniem ogromu pracy włożonej w przygotowanie tego spektaklu oraz wielkiego zaangażowania uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz ich opiekunów.

 • 15.04.2014 r. -  Kiermasz ciast wielkanocnych.

   

   Dnia 15.04.2014 wychowawcy internatu zorganizowali w szkole kiermasz ciast wielkanocnych, które dzień wcześniej sami upiekli. Pieniądze ze sprzedaży ciast wielkanocnych w  całości przekazaliśmy Fundacji „Pomóż Im” w Białymstoku.

 • 14.04.2014 r. -  Międzybursowy Konkursu Plastycznego.

   

  Dnia 14.04.2014 dwóch uczniów naszego internatu Zbigniew Bagiński i Robert Kurkowski wzięło udział w podsumowaniu III Międzybursowego Konkursu Plastycznego „Wielkanocne tradycje i obyczaje utrwalone na kartce świątecznej”. W konkursie wzięło udział 15 burs i  internatów z woj. podlaskiego. Wpłynęło 116 prac – kartek wielkanocnych. Kartka wielkanocna wykonana przez ucznia Zbigniewa Bagińskiego otrzymała wyróżnienie. Uczeń otrzymał dyplom i słodycze. Natomiast Robert Kurkowski otrzymał podziękowanie za udział w konkursie. Obie prace były wykonane pod kierunkiem wych. Sabiny E. Kraszewskiej, która także otrzymała podziękowanie w formie dyplomu.

 • 14.04.2014 r. -  Spotkanie z pracownikami Podlaskiej Izby Rolniczej.

   

   W dniu 14 kwietnia gościli w naszej szkole przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej. Młodzież, która wzięła udział w spotkaniu została zapoznana z historią PIR, zadaniami realizowanymi przez Podlaską Izbę Rolniczą na rzecz środowiska rolniczego oraz planami działań w najbliższej perspektywie. Wielu z uczestników spotkania w niedługim czasie będzie samodzielnie prowadziło gospodarstwo rolne. Wiedza, którą uzyskali na spotkaniu może być bardzo pomocna w ich przyszłej pracy zawodowej. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji porozumienia  o współpracy PIR z ZSCKR w Marianowie podpisanego w 2009r.

 • 10.04.2014 r. -  Dzień otwarty w ZSCKR w Marianowie.

   

  10 kwietnia 2014 roku był dniem  otwartym w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Rozpoczęliśmy go prezentacją działalności artystycznej szkoły. Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralno-obrzędowa ze spektaklem pt: „Rajby”. Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę prac plastycznych-malowania na szkle i kowalstwa artystycznego. Kolejnym punktem było zwiedzanie szkoły, pracowni dydaktycznych i bazy kształcenia praktycznego. Zwiedzający mieli okazję wsparcia Fundacji „Pomóż Im” poprzez zakup stroików i palm wielkanocnych wykonanych przez wychowanków i wychowawców internatu. Na nasze zaproszenie licznie przybyła młodzież z gimnazjów w Piątnicy, Nowogrodzie, Śniadowie, Jedwabnem, Stawiskach oraz z gminnego gimnazjum Nr 9 w Łomży. Szkołę odwiedzili również absolwenci oraz okoliczni rolnicy.

  Jedną z największych atrakcji  dnia otwartego były pokazy polowe ciągników Massey Fergusson wraz z zestawami maszyn. Uczestnicy mogli zobaczyć pługi obracalne firm Rabe Albatros, Unia Group i Gregoire-Besson. Zaprezentowano również sprzęt uprawowo-siewny, ładowarki przegubowe i teleskopową, oraz sprzęt zielonkowy firmy Fella. Co ciekawsze można było osobiście przekonać się o osiągach tych maszyn. Po prezentacji wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość samodzielnej pracy w/w sprzętem. Do przetestowania ustawiały się długie kolejki oczekujących. Wszelkie nowości firmy można było oglądać również na wielkim ekranie umieszczonym przy wjeździe na plac manewrowy. W przerwie goście odpoczywali w rozstawionych namiotach, gdzie podawano gorącą kawę i herbatę oraz swojski chleb ze smalcem i ogórkiem. W formie ciepłego posiłku serwowano bigos i kiełbaski, a każda z pań obecnych na prezentacji przywitana została kwiatami. Jako, że pokaz był ważnym wydarzeniem w naszym regionie, odwiedziły nas również media rolnicze.

  Zainteresowanie dniem otwartym w naszej szkole, połączonym z prezentacją nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych było tak duże, że planujemy wprowadzenie cykliczności tego typu imprezy.

   

 • 8.04.2014 r. -  Sukcesy naszych siłaczy w Mistrzostwach Łomży i Mistrzostwach Województwa Podlaskiego.

   

  W dniu 3 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży odbyły się Mistrzostwa Łomży szkół ponadgimnazjalnych w wyciskaniu sztangi leżąc. Naszą szkołę, Zespół Szkół Centrum Kształcenia w Marianowie, reprezentowali uczniowie: Pisowodzki Przemysław, Trzciński Karol, Lemański Damian, Milewski Łukasz, Nitkiewicz Maciej i Lemański Albert.

  Szkoła zajęła, wysokie, II miejsce w kwalifikacji drużynowej. Indywidualnie medali zdobyli: Pisowdzki Przemysław- srebrny medal, Trzciński Karol-brązowy medal. Pozostali uczniowie zajęli miejsca w pierwszej piątce w swoich kategoriach wagowych.

  W dniu 8 kwietnia 2014r. odbyły się w Białymstoku XII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Zawody rozegrane zostały w Zespole Szkół Mechanicznych. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych do lat 18 i do lat 20 oraz w kategoriach wagowych od kategorii do 53 kg do kategorii +120 kg. W zawodach udział brało 11 zespołów z całego województwa podlaskiego.

  Na tle zawodników z województwa bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Z czwórki startujących reprezentantów, dwoje wróciło z medalami.

  Nitkiewicz Marcin w kategorii wiekowej do lat 18 w wadze do 74 kg wycisnął ciężar o wadze 107,5 kg zajął 2 miejsce zdobył srebrny medal.

  Pisowodzki Przemysław w kategorii wiekowej do lat 20 w wadze do 105 kg wycisnął ciężar o wadze 140 kg zajął 2 miejsce i zdobył srebrny medal.

  Pozostali dwaj uczniowie startowali w kategorii wiekowej do lat 20.

  Lemański Damian w wadze do 93 kg zajął 4 miejsce

  Trzciński Karol w wadze do 105 kg zajął 5 miejsce

  Reprezentacja ZSCKR w Marianowie mimo skromnego czteroosobowego  składu zajęła wysokie 4 miejsce w klasyfikacji zespołowej.

  Nauczycielami prowadzącymi byli mgr Wojciech Błachnio i mgr Krzysztof Piszczatowski.                                               

 • 7.04.2014 r. -  Akcja Pola Nadziei - pomagamy chorym dzieciom.

   

  Młodzież naszej szkoły wzięła aktywny udział w zbiórce pieniędzy na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci prowadzone przez Fundację „Pomóż Im” z Białegostoku. Uczniowie wraz z wychowawcami internatu przeprowadzili kwestę w galerii Veneda oraz przy kościele w Piątnicy.

  Gdy nasza grupa teatralno-obrzędowa  ustawiała  elementy scenografii i wnosiła potrzebne sprzęty, hol „Venedy” zaczął wypełniać się ludźmi. Byli wśród nich przyjaciele szkoły, wolontariusze fundacji ze skarbonkami, a także klienci galerii, którzy zdecydowali się na krótką przerwę w zakupach.

  Im wszystkim zaprezentowaliśmy spektakl "Rajby" przedstawiający zwyczaj swatania i zaręczyn na Kurpiach. Rozpoczęliśmy go od sceny pokazującej rozmowę zatroskanego Jonka z ojcem.  Rodzic świadomy, że "jus zielgi caz sia zanieć", wyraża zgodę na ożenek Jonka z Marysią Bubrową i udziela mu błogosławieństwa. Następnie idzie po śmiałego i wielce wymownego swata- Stasia Kuchtowego, żeby poszedł do Bubrów na "wypyty"'.  Raj doprowadza do spotkania młodych i ich rodziców, na którym zostają podjęte ważne decyzje dotyczące wesela i posagu. Potem ma miejsce przyjęcie zaręczynowe z muzykantami i młodzieżą ze wsi, które zakłóca jednak przybycie chłopaków z Brzozowa. Jeden z nich czuje się oszukany przez raja, krzyczy: „Ta Marysia je moja" i rwie się do bójki. Staś Kuchtow sprytnie  łagodzi konflikt, krewkiemu kawalerowi obiecuje inną Marynę :  „zdatniejso, robotniejso, a i tako, co ma na cem usiąść i cem oddychać". Całość kończą toasty wznoszone za zdrowie młodych i dźwięki kurpiowskiego olendra.

  Niewątpliwie największą trudnością w przygotowaniu  „Rajbów” było  mówienie gwarą. Okazało się, że czym innym jest stosowanie na co dzień jej pojedynczych elementów, a czym innym mówienie pełnymi zdaniami. Wielokrotne próby przyniosły  jednak wspaniały efekt- nasi uczniowie niczym nie różnili się od prawdziwych Kurpiów. Dodatkowo ich wiarygodność podkreślały ludowe stroje- białe portki, koszule i czerwone kubraki. I chyba publiczność doceniła nasze wysiłki, oglądając spektakl od początku do końca, nie odchodząc w trakcie jego trwania i śmiejąc się z zaradności Kurpiów, ich sprytu i walki o swoje.

  Występ w „Venedzie” był dla nas nie tylko okazją do zaprezentowania własnej działalności środowisku lokalnemu. Był przede wszystkim okazją do poparcia szlachetnej idei. Wielu naszych uczniów nie szczędziło potrzebującym datków pieniężnych, wszyscy zaś złożyli dar ze swego talentu, pracy i chęci.

 • 1.04.2014 r. -  Kwiecień – miesiącem pamięci narodowej.

   

  „Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością” - słowa Tadeusza Kotarbińskiego stały się mottem obchodzonego w naszej szkole miesiąca pamięci narodowej. Mamy świadomość, że to poczucie tożsamości, bogata kultura i pielęgnowanie tradycji sprawiły, że przetrwaliśmy długie lata niewoli i obecnie żyjemy w niepodległej i demokratycznej Polsce. Wielu naszych praojców dokonywało rzeczy wspaniałych i szlachetnych, oddając krew i wysiłek, talenty i zdolności, po to, ażeby służyć przyszłym pokoleniom. To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe naprawić, a to co było dobre – uszlachetnić. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią, bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość i w wielkie dzieło dążenia do przyszłości. Dlatego chcieliśmy naszej młodzieży przybliżyć historię z tamtych lat. Makiety wykonane przez uczniów z klasy I b BT pokazują wydarzenia z życia narodu, o których nie można zapomnieć. Tory kolejowe prowadzą do miejsc z setkami bezimiennych grobów i krzyży, a symbole przedstawiają ludzi, których jedyną winą był udział w obronie Ojczyzny oraz fakt, że chcieli pozostać Polakami. Wyrwani ze snu nocą, w nieludzki sposób traktowani, z tobołkami lub tylko jedną walizką musieli opuścić swój dom. Sybiracy. Ale pamięć o nich nie dała się zgładzić i żyje wśród nas.

 •  

  Zapraszamy na Dzień Otwarty

   w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

  w Marianowie

   

  10 kwietnia 2014

   

  kampaniaProgram:

  9.00 – 9.30 Prezentacja działalności artystycznej szkoły:

  • Występ grupy teatralnej pt. „Rajby”

  • Wystawa prac plastycznych – malowanie na szkle i kowalstwa artystycznego

  9.30 – 10.00  Zwiedzanie obiektów szkolnych

  10.00 – 14.00 Pokazy polowe ciągników i maszyn marki Massey

  Ferguson

   

   

 • 29.03.2014 r. - Turniej piłki halowej Rolnik Cup 2014.

   

  W dniu 29 marca 2014 roku odbyła się druga edycja turnieju piłki nożnej halowej Rolnik Cup. Celem turnieju była popularyzacja piłki nożnej oraz integracja szkół rolniczych. Gospodarzem i pomysłodawcą turnieju był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Reprezentacja naszej szkoły wzięła po raz pierwszy udział w tym turniej. Po zaciętej walce wywalczyła miejsce na podium zajmując trzecią pozycję. Gratulacje dla zawodników i ich opiekunów.

 • 27.03.2014 r. - Wycieczka do muzeum.

   

  Dnia 27.03.2014 uczniowie kl. I BT a i b oraz kl. I FT wraz z wychowawcami internatu: Anną Grużewską i Sabiną E. Kraszewską wyjeżdżali na wycieczkę do Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić następujące wystawy:

 • 19.03.2014 r. - Spotkanie z poetą.

   

  Dnia 19 marca gościliśmy w naszej szkole poetę Henryka Gałę. Spotkanie odbyło się z okazji dwóch ważnych świąt literatury: Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Światowego Dnia Poezji oraz obchodów Roku Czytelnictwa.

  Henryk Gała jest poetą, pisarzem powieści dla młodzieży, dramaturgiem i felietonistą. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków. Poeta jest uznanym i uhonorowanym animatorem kultury. Z jego inicjatywy powstały: Teatr Lalki i Aktora w Łomży i Łomżyńska Orkiestra Kameralna.

  Ten piewca nadnarwiańskiego kolorytu w swej twórczości rozważa sens ludzkiego życia. Spotkanie przeniosło młodzież w świat refleksji i zadumy. Uczniowie zostali wyrwani  z „powodzi komputerowych otchłani, zmediatyzowanych aparatów, obrazkowej kultury i bombardującej reklamy„.

  Na spotkaniu autor prezentował swoje najnowsze wiersze, które ukażą się już wkrótce w nowym tomiku. Poeta sam czytał swoje teksty, co dla słuchaczy było ogromnym przeżyciem.  „Poeta zrobił na mnie wrażenie swoim sposobem bycia. Był uśmiechnięty, radosny, od razu nawiązywał kontakt wzrokowy z publicznością. Moją uwagę zwrócił charyzmatyczny sposób opowiadania o sobie”- mówi Marcin Bałdyga z kl. IV BTb.

  Na twarzach uczniów było widać emocje, zaciekawienie i podziw. Dialog prowadzony poprzez poezję pokazał zgromadzonym, że autor pomimo tak wielu osiągnięć ma dystans do samego siebie, potrafi cieszyć się życiem, nie wykluczając z niego tematów trudnych, dotyczących ludzkiego bytowania.  „Całe spotkanie było bardzo interesujące, być może dlatego, że jest to poeta, który mieszka blisko nas i w swojej poezji opisuje piękno krajobrazu miejscowości, w których mieszkamy” mówi Daniel Nierwiński z kl. IV BTb.

  Spotkanie było czasem oderwania się od rzeczywistości, przeniesienia się w świat refleksji, poetyckiego piękna. Uczestnicy mogli zatrzymać się na chwilę w pędzącym świecie i zastanowić się co jest ważne w życiu. Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że poeci są wśród nas. Nie są to papierowe postaci, które poznają na lekcjach języka polskiego, ale ludzie z krwi i kości, często mieszkający po sąsiedzku. Rozmawiają tylko innym językiem, który potrafi dostarczyć wielu pozytywnych emocji.

  Agnieszka Szeligowska-Dzierżyk, Joalanta Tarnacka

 • 07.03.2014 r. - Dzień Kobiet.

   

  Dnia 7 marca  w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Całość imprezy była bardzo różnorodna. Uczniowie klasy IIIb FT pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Beaty Pietrzak w humorystycznej formie słowno - muzycznej przedstawili akt stworzenia kobiety. Nie zabrakło celnych wierszy i aforyzmów poświęconych kobietom. Elementem kończącym część artystyczną była inscenizacja „Jeziora Łabędziego” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu uczniów klasy ubranych w stroje baletowe. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich artystów gorącymi brawami.

  Na zakończenie Dyrektor Szkoły złożył wszystkim Paniom życzenia z okazji ich święta, a  uczniowie klasy IIIb FT wręczyli po symbolicznym goździku zgromadzonym na sali Paniom i Dziewczętom.

  Przedstawienie było miłym akcentem w Dniu Kobiet oraz skromnym podziękowaniem wszystkim Paniom pracującym w szkole za ich codzienny trud.

 • 07.03.2014 r. - Podsumowanie rywalizacji sportowych.

   

  W dniu 7 stycznia 2014 r. zostały wręczone puchary i dyplomy dla zwycięzców i uczestników Mistrzostw ZSCKR w Marianowie w piłce nożnej halowej, tenisie stołowym i szachach.

  Mistrzostwa w piłce nożnej halowej odbyły się w dniach od 29.10-12.11.2013r. W zawodach udział wzięło 5 zespołów reprezentujących klasy: 1 FT, 2 FT, 3b FT, 3 BT, 4b BT. Drużyny składały się z 8 zawodników. Zawody były rozgrywane systemem ,,każdy z każdym”. Po 10 spotkaniach wyłoniono 3 najlepsze zespoły. 3 miejsce zajęła klasa 3 BT. 2 miejsce klasa 1 FT. Mistrzem szkoły została klasa 2 FT. Zdobywcy nagród indywidualnych: Przyjaciel piłki: Kamil Karpiński 2 FT. Najlepszym piłkarzem szkoły- tytuł króla strzelców zdobył: Skrodzki Sebastian z klasy 1 FT. 

  W dniach 7-9.01.2014r. odbyły się mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. W zawodach brało udział 11 zawodników. Po rozegraniu 15 meczy wyłoniono trójkę finalistów, którzy rozegrali mecze ,,każdy z każdym”.

  Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy I FT Tomasz Zduńczyk, drugie Marcin Mikucki ucz. Kl. IV FT, trzecie Mateusz Mucha ucz. Kl. II FT.

  Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele WF: mgr Wojciech Błachnio i mgr Krzysztof Piszczatowski.

 • 06.03.2014 r. - Dzień Kobiet w internacie.

   

  W dniu 06.03.2014 wychowankowie internatu gr. III zaprezentowali zebranym wychowawcom i młodzieży program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Kobiet. Program został przygotowany pod kierunkiem wych. Anny Grużewskiej. Tematem przedstawienia był program telewizyjny, w skład którego weszły wiadomości z kraju i ze świata, prognoza pogody, wiadomości sportowe, pokaz mody i reklama. Całość programu uatrakcyjnili chłopcy przebrani w stroje damskie, którzy rozbawili publiczność. Punktem kulminacyjnym była piosenka „Sexapil” i wręczenie kwiatów paniom i  koleżankom. Bardzo ładnie zaprezentował się Marcin Socik śpiewający solo piosenki oraz pokaz mody. Kreacje były wykonane z gazet i foli, naprawdę robiły furorę.

 • 05.03.2014 r. - Konkurs "Potyczki z ortografią".

   

  Dnia 05.03.2014 po raz drugi w naszym internacie odbył się konkurs „Potyczki z ortografią”. Do konkursu przystąpiło 12 wychowanków, których zadaniem było poprawne wstawienie „ż, rz, ó,u,,ch”. Uczniowie poznali wakacyjną ofertę Wójta Gminy Żółwin. Oferta zawierała wiele atrakcji: przejażdżki czółnem, wyprawy górskie, udział w jarmarku góralskim w  pobliskich Tchórzewicach. W dyktandzie można było popełnić 29 błędów.  Jurorzy przyznali  I miejsce dla ucz. kl. II FT Karola Tomaszewskiego, który bezbłędnie napisał dyktando. II miejsce zajęli: Karwowski Artur – kl. I BTb i Mateusz Mucha – kl. II FT (1 błąd). III miejsce- Kamil Karpiński – kl. II FT (2 błędy). Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy konkursu słodycze. Konkurs przygotowała wych. Sabina Kraszewska wraz sekcją samokształceniową.

 • 20-25.02.2014 r. - Wystawa fotografii.

   

  Przez kilka dni społeczność naszej szkoły miała możliwość oglądania wystawy prac fotograficznych, która powstała w trakcie warsztatów fotograficznych p.t. "Znaczenie i piękno doliny Narwi". W najciekawszych zakątkach Parku spotkała się grupa fotoamatorów, by utrwalić piękną przyrodę i krajobraz, ale też zabytkowe obiekty. Warsztaty zostały zorganizowane przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Stowarzyszenie "Rodzice Dzieciom" Troski Specjalnej w Marianowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

 • 25.01.2014 r. - Studniówka.

   

 • 16.01.2014 r. - Konkurs  szopek  bożonarodzeniowych.

   

  W dniu 16 stycznia 2014 r. grupa wychowanków internatu z panią kierownik –T. Kamińską i wychowawcą – S. Kraszewską uczestniczyli w podsumowaniu X edycji konkursu  "Bożonarodzeniowa szopka –Nasza tradycja i współczesność” organizowanego przez Towarzystwo Burs  i Internatów w  Białymstoku. Finał konkursu odbył się   w  Internacie ZSHE w Białymstoku. Wychowankowie internatu: Mateusz Woliński kl. Ib BT, Sebastian Skrodzki i Tomasz Zduńczyk -ucz. kl. I FT oraz Arkadiusz Mocarski i Karol Zalewski- ucz.  kl. II FT wykonali ciekawe prace i zajęli III miejsce. Poziom prac był zróżnicowany. W  konkursie uczestniczyło 9 internatów i burs z woj. podlaskiego.

 • 15.01.2014 r. - Mistrzostwa ZSCKR w Marianowie w szachach szybkich.

   

  W dniu 15 stycznia 2014 r. odbyły się Mistrzostwa ZSCKR w Marianowie w szachach szybkich zorganizowane przez panie Ewę Wojtczak i Jolantę Tarnacką. Wzięło w nich udział 14 uczestników. Turniej odbył się pod patronatem Klubu Szachowego „Maraton” Łomża. Uczniom naszej szkoły pełnej pomocy technicznej i sędziowskiej udzielił prezes klubu Pan Grzegorz Kotarski. Zapewnił oprogramowanie i sprzęt do gry. Pomocy przy organizacji i w  przebiegu turnieju udzielił szachista klubu Pan Mirosław Wojtczak.

  Rozegrano 7 rund, w tempie 15 min. na zawodnika. Zwycięzcą został Kamil Wawrzyniak z klasy Ib TA, drugie miejsce zdobył Paweł Ustaszewski z klasy IIIb BT, a trzecie miejsce wywalczył Piotr Gromadzki z klasy Ib TA. Zwycięzca otrzymał puchar , a wszyscy pamiątkowe dyplomy. Panowała atmosfera sprzyjająca grze w szachy, pełna skupienia i szacunku do przeciwnika.

 • 20.12.2013 r. - Wigilia w szkole.

   

  Obchody Święta Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie zakończyło przedstawienie "Wigilia u Borynów". Wystawiony po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch tygodni spektakl mogła obejrzeć młodzież naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi a także duża grupa emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. Nie zabrakło również zaproszonych gości. Przedstawienie było wspaniałą lekcją tradycji i zwyczajów związanych z wigilią świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia również wychowawcy wraz z młodzieżą spotkali się na klasowych spotkaniach wigilijnych.

 • 19.12.2013 r. - Wigilia w internacie.

   

  Obchody Święta Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie rozpoczęły się już w czwartek 19 grudnia uroczystą kolacją wigilijną w internacie szkoły. To spotkanie swoją obecnością uhonorowali: Wicewojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski, Wicestarosta Łomżyński Pan Adam Krzysztof Sowa oraz Wójt Gminy Piątnica Pan Edward Łada. Nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła. Ksiądz proboszcz Szczepan Dobecki przypomniał o rodzinnym charakterze tych świąt. W świąteczny nastrój wspaniale wpisały się jasełka przygotowane przez mieszkańców internatu. Wszyscy oczekiwali na pierwszą gwiazdkę, a gdy wreszcie rozbłysła na niebie, wśród zebranych pojawił się Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów.

 • 13.12.2013 r. - Spotkanie z rodzicami.

   

  W dniu 13 grudnia rodzice przybyli na wywiadówkę. Oprócz informacji o bieżących postępach swoich dzieci w nauce mogli zapoznać sie z efektami ich pracy w ramach zajęć pozalekcyjnych. Wspaniały, 40 minutowy spektakl zatytułowany "Wigilia u Borynów" wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt. Spektakl został przygotowany przez grupę teatralno-obrzędową działającą w szkole już od 14 lat pod niezmiennym kierownictwem Pani Małgorzaty Cwaliny wspieranej przez Panią Małgorzatę Florczyk odpowiedzialną za oprawę muzyczną i Panią Ewę Wojtczak - autorkę scenografii. Rodzice obejrzeli również wystawę prac grupy zajęciowej "Na szkle malowane".

 • 12.12.2013 r. - Maraton Pisania Listów 2013.

   

  W dniu 12 grudnia uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do akcji "Maraton Pisania Listów 2013" organizowanej przez uczniów ZSMiO nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży. Celem akcji jest pisanie listów w obronie osób na całym świecie niesłusznie odsiadujących wyroki w więzieniach. Listy skierowane zostały do władz państw łamiących podstawowe prawa i wolność człowieka. W czasie tegorocznego maratonu można było napisać list w sprawie Miriam z Meksyku, która została porwana, a następnie bita i gwałcona przez żołnierzy meksykańskiej armii oraz w sprawie Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany na 7 lat więzienia za posty i komentarze na portalu Facebook uznane przez władze za obrażające islam i muzułmanów.

  Uczniowie do akcji przystąpili bardzo licznie, co świadczyć może o dużej wrażliwości na sprawy drugiego człowieka.

 • 11.12.2013 r. - Przyjechali goście z całej Polski.

   

  W dniu 11 grudnia naszą szkołę spotkał wielki zaszczyt! W murach naszego zespołu mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z 45 dyrektorami szkół, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektora Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Goście zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły oraz bazą socjalną mieszkańców internatu. Kapela Kurpiowska, działająca przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży przywitała gości koncertem pieśni regionu kurpiowskiego. Dodatkową atrakcją była wystawa prac wykonanych przez uczniów w ramach warsztatów plastycznych "Na szkle malowane" i szopka wykonana przez absolwenta i pracownika szkoły Pana Krzysztofa Goska. Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć spektakl "Wigilia u Borynów" przygotowany przez grupę teatralno-obrzędową działającą w naszej szkole.

 • 10.12.2013 r. - Wystawa prac uczniów - "Na szkle malowane".

   

  W dniu 10 grudnia uczniowie z grupy warsztatowej "Na szkle malowane" uruchomili wystawę swoich prac, które wykonali w ramach warsztatów plastycznych organizowanych w naszej szkole we współpracy z Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych. Ponad trzy miesiące grupa 18 uczniów, pod kierunkiem instruktora, uczyła się techniki wykonywania obrazów na szkle malowanych. Efekty ich pracy i talentów będziemy mogli podziwiać do 20 grudnia.

 • 28.11.2013 r. - Współpraca z ARiMR w Łomży.

   

  W dniu 28.11.2013 r. pracownicy powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży przeprowadzili szkolenie dla uczniów naszej szkoły, którego celem było zapoznanie młodzieży z głównymi zadaniami ARiMR. W dwóch spotkaniach wzięło udział ponad 100 uczniów klas 2 i 3. Kolejnym elementem współpracy będą warsztaty z wypełniania wniosków w zakresie płatności bezpośrednich, które planowane są w drugim półroczu.

 • 28.11.2013 r. - Wolontariat hospicyjny – czy to coś dla mnie?

   

  W dniu 28.11.2013 r. w internacie odbyła się lekcja informacyjna nt.: „Wolontariat hospicyjny – czy to coś dla mnie?”. Zajęcia prowadziła pracownik Fundacji „Pomóż Im”  na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci z Białegostoku p. Ewelina Sobolewska. Uczniowie zostali zapoznani z obszarami działań Fundacji, dowiedzieli się kim jest wolontariusz, co robią wolontariusze w fundacji i kto może być wolontariuszem. Na zakończenie obejrzeli film obrazujący pracę wolontariuszy w Fundacji.

 • 27.11.2013 r. - Wieczór   wróżb   andrzejkowych.

   

  Wigilia św. Andrzeja to tradycyjny wieczór wróżb. Kontynuując tę tradycję grupa II pod kierunkiem wychowawczyni S. Kraszewskiej przygotowała 27.11.2013  „Wieczór  wróżb  andrzejkowych”. Konferansjerzy wprowadzili uczestników w tematykę Andrzejek-pochodzenie, tradycje z nim związane oraz sylwetkę św. Andrzeja-patrona dziewcząt. Chętni uczestnicy bezpośrednio od wróżek mogli poznać swoją szczęśliwą liczbę, najbliższą przyszłość oraz swoje marzenia. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni otrzymali wróżby- przepowiednie. Na ogół nikt nie traktuje wróżb poważnie, chociaż niektórzy twierdzą, że się sprawdzają.

 • 26-28.11.2013 r. - Próbna Matura.

   

  W dniach 26-28 listopada uczniowie klas maturalnych przystąpili do sprawdzenia swojej wiedzy w próbnym egzaminie maturalnym. Wyniki będą za kilka dni, ale oni już wstępnie wiedzą jaki jest poziom ich wiedzy. Jest jeszcze dość czasu, aby wyciągnąć wnioski i podjąć działania, zwiększające szanse na końcowy sukces w egzaminie majowym.

 • 25.11.2013 r. - Podsumowanie projektu CEKiN.

   

  W dniu 25 listopada delegacja z naszej szkoły wzięła udział w konferencji, podsumowującej realizację czteroletniego projektu „Wzmocnienie kompetencji kluczowych w zakresie inicjatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów szkół rolniczych w Polsce – CEKiN”. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  W naszej szkole, projekt realizowany był przez Panią Elżbietę Chrostowską wraz z obecną klasą 4FT. Uczniowie przez cztery lata uczęszczali na dodatkowe zajęcia, które prowadzone były na podstawie innowacyjnego programu edukacyjnego, opracowanego specjalnie dla uczestników projektu. Uczestniczyli również w praktykach i wyjazdach edukacyjnych.

  Podczas konferencji, zorganizowanej w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie, omówiono cele projektu, podejmowane działania oraz osiągnięte rezultaty. Konferencja była też dobrą okazją do spotkania wszystkich uczestników projektu. Z materiałami dotyczącymi projektu można zapoznać się na oficjalnej stronie projektu www.cekin.eu.

 • 21.11.2013 r. - Uroczystość  wręczenia   Stypendium Prezesa

                               Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej.

   

  W dniu 21 listopada 2013 r., w przepięknym  budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, odbyła sie uroczystość wręczenia dyplomów stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął koncert w  wykonaniu orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego.

  Adam Kozicki, uczeń klasy 4a BT, z dumą stanął na scenie wśród najlepszych uczniów województwa podlaskiego. Dodatkową porcję radości dało się zauważyć na twarzy Adama, kiedy wręczający mu dyplom  Wicewojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski z satysfakcją wspomniał, że jest absolwentem naszej szkoły.

  Uwieńczeniem uroczystości było pamiątkowe zdjęcie w towarzystwie Wicewojewody Podlaskiego Pana Wojciecha Dzierzgowskigo i Podlaskiego Kuratora Oświaty Pana Jerzego Kiszkiela.

 • 21.11.2013 r. - Spotkanie z policją.

   

  Dnia 21 listopada mieszkańcy internatu uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych na temat „Odpowiedzialności nieletnich, rodzaje zagrożeń wynikające z  nieodpowiedniego zachowania, jak również profilaktyka uzależnień i szkodliwości społecznej”. Zajęcia prowadziła sierżant sztabowy Monika Bańkowska z KMP w Łomży. Głównym celem spotkania było kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne czyny, uświadomienie jakie uczeń ma prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną.

  Zajęcia z funkcjonariuszem policji były jednym z działań profilaktyczno – wychowawczych realizowanych w ramach programu profilaktyki.

 • 14.11.2013 r. - I etap konkursu "Bezpieczna praca w

                                gospodarstwie rolnym".

   

  Dnia 14.11.2013 r. odbył się I etap konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym" zorganizowany przez OR KRUS w Białymstoku i Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku.

  Wzięło w nim udział 47 uczniów klas maturalnych. Największą liczbę punktów zdobył Dariusz Ruchalski z klasy 4 FT. O drugie miejsce z powodu remisu w teście została przeprowadzona dogrywka. Ostatecznie II miejsce zajął Tomasz Skrodzki z klasy 4b BT a III Adam Kozicki z klasy 4a BT.Do wojewódzkiego finału zakwalifikował się Dariusz Ruchalski. Po ogłoszeniu wyników laureatom konkursu zostały wręczone nagrody.

  Przewodniczący kończąc konkurs podziękował uczestnikom w imieniu organizatorów życząc im, żeby wiedza zdobyta w czasie przygotowań przydała się w ich przyszłym życiu zawodowym.

 • 12.11.2013 r. - Narodowe Święto Niepodległości.

   

  Na scenie płonące znicze, krzyże brzozowe, na których widnieją daty polskich powstań, polskie godło i flagi biało-czerwone, niczym  naręcze kwiatów.  Obok stolik przykryty białym płótnem,  a na nim chleb – symbol domu i nadziei. Na sztalugach patriotyczne hasła i zamyślony Józef  Piłsudzki  jakby chciał nam powiedzieć –

   

  „ …tu wszędzie Polska, tu Ojczyzna…”

   

  W tak pięknej scenerii uczniowie klasy 4b BT słowami poetów złożyli hołd bohaterom, którym nasza ojczyzna zawdzięcza niepodległość. Mazurki Chopina i słowa o miłości do ziemi ojczystej wprowadziły podniosły i refleksyjny nastrój.

  Gościem specjalnym uroczystości był Biskup dr Tadeusz Bronakowski, któremu towarzyszył proboszcz parafii Piątnica Ks. kan. mgr Szczepan Dobecki.

  Apel był ważną lekcją patriotyzmu, którą razem z wychowankami przygotował wychowawca Krzysztof Tarnacki przy dużym wsparciu pani Jolanty Tarnackiej.

 • 04.11.2013 r. - Spotkanie z kombatantami.

   

  W dniu 04.11.2013 r. w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z kombatantami: porucznikiem  Zygmuntem Masny, porucznikiem Józefem Łojewskim i honorowym członkiem Zarządu Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Łomży panem Zenonem Zaczkiem. Spotkanie dotyczyło pamięci września 1939r; działań i pamięci Armii Krajowej w rejonie Łomży, a także refleksji i przeżyć własnych starszych uczestników walk obronnych w  rejonie Pniewa, Wizny i Łomży. Lekcję żywej historii wspomnień i trudnego czasu wojny zorganizowała wych. S. Kraszewska.

 • 31.10.2013 r. - Święto Zmarłych.

   

  [...]

  Z każdym dniem zacierają się twarze w pamięci,

  Głosy tych, co odeszli, są coraz cichsze,

  Jak liście, kiedy nagle wiatr nimi zakręci,

  Tak oni odlatują od nas w Wielkim Wichrze.

  [...]

  Ryszard Marek Groński - „Bardzo trudne pytania”

   

  Tymi słowami uczniowie klasy 3 FTa pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Hanny Kondrackiej rozpoczęli apel, zadedykowany zmarłemu w tym roku nauczycielowi, panu Leszkowi Dobrowolskiemu oraz wszystkim tym, których z nami już nie ma.

  W nastrój zadumy i wyciszenia wprowadziła symbolicznie scenografia: brzozowe krzyże, znicze, jesienne liście i kwiaty. Elementy narracji przeplatane recytacją wierszy, nastrojową muzyką i pieśniami pozwoliły zatrzymać się na chwilę w pogoni codziennych obowiązków i zastanowić się nad sensem istnienia; dotrzeć w głąb własnych myśli i skierować serca ku nieobecnym bliskim.

 • 29.10.2013 r. - Jesienne Międzybursowe Rozgrywki Piłki Nożnej.

   

  W dniu 29.10.2013 dziesięciu wychowanków internatu z wych. S. Kraszewską wyjechało do Bursy nr  3 w Łomży na Jesienne Międzybursowe Rozgrywki Piłki Nożnej.

  Nasi piłkarze rozegrali dwa mecze z I i II drużyną piłki nożnej Bursy nr 3. Byliśmy bezkonkurencyjni. W półfinale rozgromiliśmy I drużynę Bursy nr 3 – wygraliśmy 3:0. Strzelcy goli to: Michał Karwowski ucz. Kl. IV b BT (kapitan) zdobył  2 bramki i Sebastian Skrodzki ucz. Kl. I FT (napastnik) strzelił 1 gola. Natomiast w meczu finałowym z II drużyną w mistrzowskim stylu pokonaliśmy tę drużynę 2:0. Strzelcy bramek to: Łukasz Piątek – 1 gol i Sebastian Skrodzki – 1 gol. Zwieńczeniem piłkarskich wysiłków naszych piłkarzy był dyplom i puchar za zdobycie I miejsca.

 • 22.10.2013 r. - Realizacja projektu CEKiN w ZSCKR w Marianowie.

   

  W dniu 22.10.2013 w ramach projektu CEKIN uczniowie klasy 4 FT wzięli udział w  wyjeździe edukacyjnym do gospodarstwa agroturystycznego Mamucia Dolina w Szostakach koło Wizny.

  Gospodarstwo jest położone w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tereny nad Biebrzą zachwyciły nas swoim urokiem i niepowtarzalną atmosferą. Właściciel gospodarstwa pan Marek Dąbrowski przybliżył nam historię tych terenów, która datuje się na rok 1418, kiedy nasi prapradziadowie osiedlili się w tych okolicach. Mamucia Dolina to osada paleolityczna, gospodarz ( z wykształcenia archeolog) szczególnie interesująco opowiadał o tych czasach, a nas zaprosił do zabaw związanych z tymi czasami. Mieliśmy możliwość zmierzenia się w zawodach strzelania z łuku i rzucania włóczniami.

  Biebrza to miejsce owiane legendami i tajemnicą, gdzie warto , choć na chwilę zatrzymać się, aby poczuć magię i odpocząć od codzienności. Znaleźć można tu ukojenie, stracony czas …       i nadzwyczajną gościnność. Wszystko jest niepowtarzalne i jedyne: bogactwo Biebrzańskiego Parku Narodowego, nieujarzmiona Biebrza, wspaniałe widoki … i cisza . Dzięki wyjazdowi nam udało się to dostrzec.

 • Październik 2013 r. - Biblioteki szkolne – bramy do życia”

   

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia” Koło Miłośników Książki zorganizowało kiermasz taniej książki.

  Podczas trwania kiermaszu młodzież chętnie spędzała przerwy w bibliotece. Oferta kiermaszu cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

   Podczas trwającego święta przygotowano  wystawę przedstawiającą finalistów konkursu oraz laureatkę Literackiej Nagrody NIKE 2013 – Joannę Bator. Przygotowano również wystawę poświęconą tegorocznej  laureatce Literackiej Nagrody Nobla - Alice Ann Munro.

   Do biblioteki szkolnej została zakupiona nagrodzona książka Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc” oraz wszystkie książki nominowane do nagrody NIKE 2013. Biblioteka wzbogaciła się również o kilka pozycji książkowych tegorocznej noblistki Alice Ann Munro.

 • 22.10.2013 r. - Program „Pola Nadziei”  w ZSCKR w Marianowie.

   

  „Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego”.

                                                                                             Kardynał Stefan Wyszyński

   

  Po raz pierwszy młodzież i wychowawcy internatu włączyli się do kampanii „Pola Nadziei”, którą na Podlasiu organizuje Fundacja „Pomóż Im” prowadząca Białostockie Hospicjum dla Dzieci.

  W dniu 22.10.2013 na rabatach przed internatem posadziliśmy 60 sztuk żonkili – międzynarodowego symbolu nadziei. Sadzenie żonkili poprzedziły spotkania w  grupach wychowawczych. Wychowawcy zapoznali  młodzież z ideą prowadzonej akcji. Głównym celem jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych, cierpiących. Wiosną, kiedy żonkile zakwitną, nasi wychowankowie wezmą udział w kweście. Zebrane fundusze przekażemy na rzecz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

 • 21.10.2013 r. - Szkolenie z zakresu bezpiecznej pracy

                                w gospodarstwie rolnym.

   

  Pracownicy OR KRUS w Łomży i Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku, w ramach stałej współpracy z ZSCKR w Marianowie, przeprowadzili szkolenie z zakresu bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, w którym wzięło udział ok 60 uczniów klas maturalnym. Prowadzący wyrazili nadzieję, że treści przekazane w trakcie szkolenia wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy uczestników szkolenia podczas prac w ich gospodarstwach.

 • 19.10.2013 r. - „Spotkania przy stole – łączy nas chleb”

   

  W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie odbyło się niezwykłe wydarzenie, którego bohaterem były szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz najpiękniej wypieczone bochenki chleba zawierające elementy PROW 2007-2013.

  Nasza szkoła zaprezentowała również swoje stoisko, które znalazło duże uznanie wśród uczestników wydarzenia. Zespół przygotowujący stoisko i reprezentujący szkołę, otrzymał nagrody z rąk podsekretarza stanu Tadeusza Nalewajka.

 • 17.10.2013 r. - Dni chleba na zakwasie.

   

  Już po raz kolejny włączyliśmy się do obchodów  Dni Chleba na Zakwasie, które przypadają na październik. Święto to staje się już tradycją szkoły i ważnym wydarzeniem. Coraz więcej i chętniej angażujemy się w przygotowanie, zbieranie informacji o chlebie,  jego pochodzeniu, znaczeniu i roli w życiu człowieka. Pieczemy chleby, ciastka, przygotowujemy smakowite i zdrowe dodatki do chleba. W tym roku głównym ich producentem była młodzież mieszkająca w internacie, która razem z wychowawcami poświęciła wiele czasu i dołożyła wielu starań, aby ten dzień był ciekawy i atrakcyjny. Nad całością przygotowań czuwała p. Teresa Kamińska, kierownik internatu. Panie wychowawczynie – Hanna Kuczyńska, Anna Grużewska, Sabina Kraszewska i Halina Dobrowolska razem z młodzieżą z ogromnym zaangażowaniem wykonywały ciasteczka, dżemy i inne smakowite dodatki do chleba. Wszyscy byli zachwyceni smakiem tradycyjnego pieczywa, w związku z czym każdy chętnie sięgał po przepisy na różne rodzaje chleba. Jak co roku nasza akcję promowania chleba na zakwasie wsparły piekarnie, które specjalizują się w wypieku tradycyjnego pieczywa. Mieliśmy okazje podziwiać i próbować chleby z piekarni Zawady i piekarni Serafin z Łysych. Nie zawiodła jak poprzednio Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Piątnicy. Różne rodzaje serków i  pyszny, prawdziwy chleb na zakwasie były „przebojem” dnia.

  Aby poszerzyć wiedze młodzieży na temat zdrowego odżywiania, w internacie naszej szkoły spotkaliśmy się z pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Słuchaliśmy i rozmawialiśmy o zwyczajach i nawykach żywieniowych i o potrzebie ich zmian, aby nasz jadłospis służył a nie szkodził organizmowi…

 • 16.10.2013 r. - Program „Pola Nadziei”.

   

  W Dn. 16.10.2013 wychowankowie internatu wraz z panią kierownik T. Kamińską i  wych. S. Kraszewską wzięli udział w akcji promocyjnej „Pola Nadziei”, która miała miejsce w Bursie  nr 3 w Łomży.

  Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie młodzieży na potrzeby chorych. Program „Pól Nadziei” zakłada m. in. sadzenie żonkili jesienią a wiosną kiedy zakwitną, będzie  prowadzona kwesta. Zebrane fundusze zostaną przekazane na prowadzenie opieki hospicyjnej. Przed posadzeniem żonkili odbyło się spotkanie z pracownikami fundacji „Pomóż im” z Białegostoku.. Dowiedzieliśmy się na czym polega kampania „Pola Nadziei” i z jakich elementów się składa. Na zakończenie spotkania p.  kierownik od pracowników fundacji otrzymała pakiet na założenie „Pola Nadziei”  przy naszym internacie.

 • 16-19.10.2013 r. - Pielgrzymka na Jasną Górę.

   

  W dniach od 16 do 19 października 2013r młodzież z klas maturalnych pod opieką księdza Roberta Czeladko wzięła udział w corocznej pielgrzymce na Jasną Górę.

  Wyjazd rozpoczął się od pobytu w Krakowie. Pomimo padającego deszczu wizyta w dawnej stolicy Polski była prawdziwą przyjemnością. Młodzież zobaczyła Wawel, odwiedziła grotę Smoka Wawelskiego, a następnie udała się na Stare Miasto. Sukiennice i Kościół Mariacki były niezapomnianą atrakcją.

  Był to jednak dopiero początek. Na nocleg zaplanowano zimową stolicę Tatr – Zakopane. Kolejny dzień poświęciliśmy polskim górom. Przepiękne słońce dało szansę na podziwianie ośnieżonych szczytów. Wszyscy spacerkiem udali się pod najsłynniejszą skocznię narciarską – Wielką Krokiew. Wjazd na samą górę kolejką linową był wspaniałą zabawą. Kolejną atrakcją były Krupówki i oczywiście tradycyjna góralska muzyka.  Następnego dnia wszyscy wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy, gdzie wspólnie z ks. Robertem i opiekunami wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Młodzież modliła się o powodzenie na maturze i w całym dorosłym życiu. Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski. Wspólna modlitwa uczniów klas maturalnych to „święty” zwyczaj w polskich szkołach.

 • 15.10.2013 r. - Dzień Edukacji Narodowej  w ZSCKR w Marianowie.

   

  W dniu 15 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor Ignacy Kondracki zapoznał zgromadzonych z listem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie wręczył nagrody dyrektora nauczycielom i pracownikom szkoły. Klasa 4 FT pod kierunkiem wychowawczyni  Pani B. Karasińskiej uświetniła uroczystość występem artystycznym i kwiatami.

 • 11.10.2013 r. - Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   

  W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla szkół dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uroczystości udział wziął podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk oraz inni przedstawiciele resortu, kuratorium oświaty i władz samorządowych. W uroczystości tej nie zabrakło również przedstawicieli naszej szkoły. Pani Grażyna Kuczyńska została uhonorowana odznaczeniem resortowym "Zasłużony dla rolnictwa", a Pan Dyrektor medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 • 19-20.09.2013 r. - Udział młodzieży w XV Międzynarodowej
     Wystawie Maszyn i Urządzeń Rolniczych AGRO SHOW 2013
  .

   

  W dniach 19-20 września 2013r odbyła się wycieczka klasy III BT wraz z opiekunami p. M. Mieczkowską, p. A. Skrodzką i p. D. Bajaką na wystawę rolniczą AGRO SHOW w Bednarach pod Poznaniem. Impreza miała charakter plenerowy i jest największą tego typu wystawą w Europie. Wzięło w niej udział 800 wystawców z 20 krajów. Młodzież miała okazję zapoznać się nie tylko z bieżącymi ofertami, ale też wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących: pokazach maszyn podczas pracy, spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych instytucji rządowych związanych z rolnictwem.

  Uatrakcyjnieniem wyjazdu była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zgodnie z programem odbyły się też wszystkie pokazy maszyn w ringu, a w obecności Ministra Rolnictwa pana Stanisława Kalemby podsumowana została XI edycja ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013".

 • 17.09.2013 r. - Mistrzostwa Województwa Podlaskiego LZS
      Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce w Czartajewie.

   

  17.09.2013 roku w Czartajewie odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego LZS Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce. Były to jednocześnie zawody memoriałowe imienia Zdzisława Sawickiego. W zawodach uczestniczyła 6 osobowa reprezentacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Mimo fatalnej pogody – padającego deszczu, przez to nie najlepszych warunków startowych, chłopcy z naszej szkoły spisali się znakomicie. Trzech z nich wróciło z zawodów z medalami mistrzostw województwa: Skrodzki Mateusz – zdobył srebro w biegu na 1000 m

 • , Serafin Mateusz – zdobył srebro w skoku w dal, Karpiński Kamil - zdobył srebro w biegu na 400 m.

  Kamil zajął także 4 miejsce w biegu na 100 m. I gdyby nie został w blokach na pewno wygrał by rywalizację na 100 m. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż uczniowie Ci nie są zrzeszeni w żadnym klubie sportowym. Trenerami medalistów są nauczyciele wf: Wojciech Błachnio i Krzysztof Piszczatowski.

 •  04.09.2013 r. -  Centralna  Inauguracja roku  szkolnego  2013/14 dla  szkół  prowadzonych  przez  Ministra  Rolnictwa  i Rozwoju Wsi z udziałem naszej delegacji.

  4 września 2013 roku, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu odbyła się Centralna Inauguracja roku szkolnego 2013/2014 dla szkół, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Podsekretarz Stanu MRiRW p. Tadeusz Nalewajk, senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Andżelika Możdżanowska i Pan Ireneusz Niewiarowski wojewoda wielkopolski, przedstawicieli sejmiku wojewódzkiego, władz samorządowych województwa wielkopolskiego, wielkopolski kurator oświaty, przedstawiciele współpracujących ze szkołą agencji rolnych, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki MRiRW, a przede wszystkim liczne delegacje uczniów szkół rolniczych z pocztami sztandarowymi.

 • 02.09.2013 r. - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14.

  2 września 2013 roku, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie odbyła się Inauguracja roku szkolnego 2013/2014.

 • 17 - 24.08.2013 r. -  Pobyt  niemieckiej  młodzieży  z  powiatu        Dingolfing-Landau w Bawarii.

   

  W dniach od 17 do 24 sierpnia Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie gościł niemiecką młodzież z powiatu Dingolfing – Landau w Bawarii. Odwiedzili oni Polskę na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Łomży w ramach programu wymiany młodzieży pomiędzy naszymi krajami. W maju uczniowie naszej szkoły zostali bardzo serdecznie przyjęci przez swoich niemieckich przyjaciół z Monachium i teraz chcieliśmy się odwdzięczyć równie atrakcyjnym programem pobytu.

  W sobotę powitaliśmy na warszawskim Okęciu 17 osobowa grupę ubraną w regionalne stroje bawarskie. Okazało się ze program wymiany osiągnął swój cel, ponieważ niektórzy uczestnicy byli w Polsce już po raz kolejny, wiec cieszyliśmy się z możliwości ponownego spotkania.

  Niedzielę młodzież rozpoczęła od uczestnictwa we Mszy św. koncelebrowanej przez biskupa łomżyńskiego Tadeusza Bronakowskiego, który serdecznie powitał naszych bawarskich gości. Po tej uroczystości wszyscy udali się na festyn w Nowogrodzie połączony ze zwiedzaniem Skansenu Kurpiowskiego. Po przerwie obiadowej na młodzież czekała kolejna niespodzianka – wyprawa na łomżyńskie bulwary skąd wyruszyli w rejs statkiem po Narwi. Zachwyciła ich w szczególności przeurocza pani sternik żeglująca na tle pięknej nadnarwiańskiej przyrody.

  W poniedziałek chcieliśmy pokazać naszym gościom dalsze zakątki Polski. Zaprosiliśmy ich do Parku Narodowego w Białowieży. Była to wspaniała lekcja przyrody, gdy mogli zobaczyć spacerujące żubry, łosie, jelenie czy wilki. Młodzież miała jeszcze jedno specjalne życzenie, które również spełniliśmy. Chcieli zobaczyć jak wygląda granica. Nigdy nie widzieli granicy miedzy państwami. Wielką atrakcją okazały się wiec zdjęcia robione na przejściu granicznym z Białorusią. Wtorek spędziliśmy ponownie w okolicach Łomży. Przed południem zwiedziliśmy mleczarnię w Piątnicy. Oraz zostaliśmy zaproszenia na chwilę relaksujących przejażdżek konnych w stadninie koni w Kisielnicy. Po południu specjalne atrakcje dla chłopców – krótki kurs obchodzenia się z bronią palną oraz lekcje strzelania na strzelnicy w Piątnicy, połączone ze zwiedzaniem muzeum. Wieczór przyniósł jednak atrakcję, której się nikt nie spodziewał. Jeden z uczniów polskich, uczestników wymiany zaprosił swoich niemieckich przyjaciół na grilla zorganizowanego przez jego rodziców w ich domu rodzinnym w Niewodowie. Był to prawdziwy wieczór polsko-niemiecki. Goście i gospodarze wspólnie się bawili, śpiewali a nawet tańczyli przy dźwiękach bawarskiej muzyki, którą na akordeonie grał Leonkard – jeden z niemieckich gości. Podczas tego wspólnego wieczoru było widać, że młodzież świetnie się ze sobą rozumie i miło spędza razem czas oraz chce podtrzymywać nawiązane przyjaźnie.

  W środę dla uatrakcyjnienia pobytu, zorganizowaliśmy spływ kajakowy, który dostarczył naszym gościom niezapomnianych wrażeń. Czwartek był dniem lekcji historii. Młodzież udała się na wycieczkę do Gierłoży, gdzie miała okazję skonfrontować wiedzę, którą miała z informacjami przewodnika na temat kwatery Hitlera – Wilczy Szaniec. Po drodze podziwiała najpiękniejszą mazurską trasę. Pierwszy przystanek – Nowe Guty i największe polskie jezioro – Śniardwy, następnie port w Giżycku, a w drodze powrotnej – stolica Mazur – Mikołajki. Ci, którzy byli w naszym kraju po raz pierwszy mówili, że nie sądzili, że Polska to taki wspaniały kraj.

  Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatni dzień pobytu – Piątek. Rano Muzeum Przyrody w Drozdowie i znów piękne rozlewiska doliny Narwi, wraz z bujną przyrodą tych okolic. Następnie kolejna atrakcja. Bawarską młodzież, która w ramach programu odwiedziła nasz kraj łączy jedno. Wszyscy uczestnicy są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Mengkhofen. Bardzo się więc ucieszyli, gdy zostali zaproszeni przez Ochotniczą Straż Pożarną w Śniadowie w celu wymiany doświadczeń. Wspólna wymiana odznak strażackich i pamiątkowe zdjęcie ze sztandarem zakończyły tę wizytę.

   

 • rok szkolny 2012/2013

 • rok szkolny 2011/2012

 • rok szkolny 2010/2011

 • rok szkolny 2009/2010

 • rok szkolny 2008/2009

 • rok szkolny 2007/2008

 • rok szkolny 2006/2007

 • rok szkolny 2005/2006

 • rok szkolny 2004/2005

 • rok szkolny 2003/2004